Jak si vybrat ideální vysavač?

Nabídka vysavačů je velmi široká nejen co do typů, ale také z hlediska použitých technologií a konstrukce. Vybrat ten nejlepší pro konkrétní účely není zcela jednoduché,  proto jsme pro Vás připravili několik rad a tipů, jak zvolit ideální vysavač právě pro Vás.

Ještě před výběrem konkrétního modelu vysavače je třeba si vymezit, zda se má jednat o klasický podlahový vysavač s velkým sacím výkonem, případně zda Vám bude stačit vysavač tyčový, který bývá navíc akumulátorový (používat jej můžete bez přívodní šňůry). Poslední velkou skupinu tvoří vysavače robotické, které nepotřebují prakticky žádnou obsluhu a vysávají sami v průběhu dne tak, jak je naprogramujete.

Každý typ vysavače se samozřejmě hodí pro jiné účely. Podlahové vysavače využijete u velkých bytů a domů, naopak tyčový je vhodný pro rychlé vysávání drobných nečistot namísto jejich zametání. Robotický vysavač je ideální především do míst s tvrdou podlahou, kde odvádí velmi dobrou práci a nemusíte se o něj po prvním nastavení prakticky vůbec starat.

Při koupi podlahového vysavače se informujte také na délku přívodní šňůry, příliš krátká šňůra totiž znamená neustálé přepojování do bližších zásuvek.

Tip: Vysavač vybírejte podle předpokládaného použití, velmi praktický tyčový vysavač může v určitých případech nahradit i velký podlahový a je skladnější.

 

Do sáčku nebo do nádobky

Klasická konstrukce vysavače s odpadním sáčkem z papíru nebo textilu je stále ještě nejpoužívanějším řešením většiny modelů. Alternativou jsou bezsáčkové vysavače, které mají speciální odpadní nádobku pro zachytávání nečistot.

Bezsáčkové vysavače mají výhodu v tom, že po každém vysávání nádobku vyklepete do odpadu. Vysáté nečistoty Vám tak nezůstávají v pytlíku ve vysavači, odkud se mohou zejména roztoči dále šířit. U sáčkového vysavače nemusíte po každém použití čistit odpadní nádobku a v okamžiku naplnění sáčku jej pouze vyjmete a vyhodíte.

Funkčně se tyto dva typy vysavačů neliší, rozdíl však bude v komfortu používání a také v dalších nákladech na koupi nových sáčků u sáčkových modelů. Obecně se bezsáčkové vysavače doporučují pro rodiny s alergiky, jelikož v sobě neuchovávají sáček plný nečistot a roztočů.

Robotické vysavače fungují ve většině případů na bezsáčkovém principu a stejně tak i vysavače tyčové, které mnohdy bývají kombinací ručního a tyčového vysavače.

Tip: Jestli Vám nevadí nutnost vynášet odpad po každém vysávání, zvolte raději bezsáčkový vysavač, který je hygieničtější a nepotřebuje speciální sáčky.

 

Sací výkon a spotřeba

Základním technickým parametrem je u vysavačů jejich sací výkon, který v podstatě říká, jakou silou jsou nečistoty vysávány. Čím je výkon vyšší, tím lepší výsledky při vysávání dostanete. Pozor ale u volně ložených podlah typu linoleum či vinyl, kde může dojít k přisátí k podlaze a jejímu nechtěnému nadzvednutí (toto hrozí hlavně u velmi výkonných vysavačů). Ve většině případů výrobci sací výkon neuvádějí anebo neuvádějí, kde byl měřen (jiný je u ústí vysavače a jiný na konci sací hubice).

Dobrou orientační hodnotou je tedy příkon vysavače, když jeho hodnotu přibližně o 1/4 ponížíte, dostanete přibližnou hodnotu sacího výkonu. Od září 2014 však mohou mít všechny nové vysavače maximální příkon 1600 W, pokud byste chtěli vysavač s vyšším příkonem, budete se muset poohlédnout po starších skladových zásobách anebo dražších modelech s velmi vysokou účinností.

Právě účinnost by měla být dalším kritériem při výběru, tradičně je uváděna na energetickém štítku s písmenným značením. Určitě omezte výběr na modely třídy A a vyšší. Horší třída účinnosti s sebou nese větší spotřebu energie při nižším sacím výkonu, což se v konečném důsledku může prodražit.

Tip: Kombinace vysokého příkonu a energetické třídy A (nebo vyšší) je jistotou vysoké účinnosti vysávání.

 

Příslušenství hraje významnou roli

Vysavače mají poměrně široké využití při úklidu domácnosti, a jelikož se v bytech a domech používají různé materiály, zaslouží si každý typ podlahové krytiny odpovídající péči. Součástí základního příslušenství podlahových vysavačů je hadice s teleskopickou tyčí (volte raději pevnější hliníkovou anebo plastovou s výztuhou), sací hubice s výsuvným kartáčem a malý nástavec pro vysávání prachu s delšími štětinkami.

Mnoho výrobců se snaží nalákat zákazníky na další příslušenství, zvažte však, zda je pro Vás využitelné. Speciální nástavec na vysávání žaluzií anebo špatně přístupných rohových míst je jistě praktický, ale jak často jej využijete? Více smyslu dává rotační turbohubice, která přijde ke slovu při vysávání koberců, gauče anebo matrací. Nezapomeňte také na možnosti skladování – příliš velké množství doplňkového příslušenství může znamenat další nároky na skladovací prostory.

U sáčkových vysavačů můžete celkový výkon a účinnost filtrace ovlivnit také vhodným sáčkem – někteří výrobci nabízí mimo obyčejných papírových a pevnějších textilních sáčků také speciální sáčky pro domácnosti se zvířaty a pro domácnosti s lehkými alergiky. Tyto sáčky mají silnější stěnu a zadrží větší množství mikroskopických částic.

Tip: Nevybírejte vysavač striktně podle příslušenství v ceně, v případě potřeby je možné jej dokoupit, jinak by Vám mohlo ležet doma nevyužité.

 

Speciální vysavače pro dílnu a alergiky

Samostatnou skupinou jsou vysavače určené pro širší anebo naopak speciální využití. Víceúčelový vysavač pro dílnu a zahradu má obvykle velký sací výkon, různorodé nástavce pro připojení k elektrickému nářadí a dlouhou přívodní šňůru. Ve většině případů je však takový stroj velmi hlučný.

Kategorií na pomezí dílenského a klasického vysavače jsou multifunkční stroje, které jsou typické širokou škálou příslušenství pro vysávání různých povrchů a velmi často také zvládají mokré vysávání – bez problémů s nimi můžete vysát rozlitou vodu na podlaze, což značně šetří Váš čas při úklidu. Počítejte však s nutností častějšího čištění odpadní nádoby.

Jestliže máte doma alergiky, je vhodné vybírat speciální vysavače pro tuto skupinu osob určené. Nejčastěji se jedná o bezsáčkové podlahové vysavače s tzv. cyklonovou technologií, která zachytává větší množství mikroskopických částic prachu. Vhodný může být vysavač s vodní filtrací (velmi dobře zachytává nečistoty) doplněnou HEPA filtrem pro filtraci alergenů.

Tip: Podle čeho se orientovat při výběru vysavače

  • Nejprve zvolte typ vysavače, který chcete zakoupit
  • Dále si vyberte mezi sáčkovou a bezsáčkovou technologií
  • Následujícím kritériem výběru by měl být sací výkon – vyšší je lepší
  • Nepodceňujte spotřebu a účinnost filtrace a vysávání – vždy vybírejte třídu A nebo lepší
  • Příslušenství je důležité v případě, kdy uklízíte větší množství různorodých povrchů

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 596 965 968
 
 
596 965 968
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU