Jak vybrat bazén?

Teploty se vyšplhaly ke třiceti stupňům a slunce pálí celý den – právě v takových okamžicích začínáte uvažovat o koupi vlastního bazénu, protože se vám nechce jezdit na koupaliště vzdálené několik desítek kilometrů. Jak si ale z široké nabídky bazénů vybrat ten pravý?
 

Měkký nebo pevný

Na trhu jsou v zásadě dva různé typy bazénů, které se liší konstrukcí a také umístěním. Jednodušší konstrukce má v horní části nafukovací samonosný prstenec, který nese gumový vak plný vody. Takovýto bazén má nadzemní konstrukci a pro jeho používání stačí pouze urovnat místo, na kterém bude postaven, případně jej podložit netkanou textilií.

Výhodou gumového bazénu je snadná manipulace a možnost snadného přemisťování v průběhu let – po vypuštění váží guma pár kilogramů. Zásadní nevýhodou je vysoké riziko poškození, protože použitý materiál nemá žádnou odolnou úpravu.

Pevná konstrukce bazénu je k dispozici hned v několika variantách – vždy však pořídíte bazén, který má pevné stěny s mnohem vyšší odolností, než v případě gumového bazénu. Rozdíly jsou v možném umístění – nejlevnější jsou pevné bazény s nadzemním umístěním, za přibližně stejnou cenu však pořídíte velmi podobné bazény s možností zapuštění do země.

U takového bazénu je samozřejmě nutné provést základní terénní úpravy, aby jej bylo kam umístit. Odolnost nejen vůči drápům domácích mazlíčků, ale také vůči povětrnostním vlivům je opět lepší než u gumové varianty.

Poslední skupinou bazénů jsou skořepinové anebo zděné bazény, které již vyžadují rozsáhlejší stavební úpravy a stávají se pevnou součástí vašeho pozemku. Také z tohoto důvodu je třeba si důkladně rozmyslet jejich umístění a tvar – v ideálním případě se obraťte pro radu na architekta.

TIP: Pro krátkodobé využití s možností změny stanoviště je vhodný gumový bazén se samonosným prstencem, pro dlouhodobé použití volte variantu pevného bazénu s možností zapuštění do země anebo přímo skořepinový či zděný bazén.
 

Velikost a hloubka

Velikost bazénu byste neměli podceňovat, a to zvlášť v případě, kdy máte malé děti – ty po čase vyrostou a do bazénu už se nemusíte všichni vejít. Jestliže plánujete bazén především pro letní osvěžení a nejvíce času v něm tráví děti, pak se vůbec nemusíte bát malých bazénů s průměrem do 3 metrů.

Pokud jsou již ratolesti odrostlejší anebo vás často navštěvují přátelé s dalšími dětmi, sáhněte raději po větším rozměru kolem 5 metrů anebo zvolte oválný či obdélníkový tvar bazénu. Pro kondiční plavce je minimum bazén o rozměrech 2,5 × 4,5 metru, doplněný protiproudem.

Hloubku bazénu volte uváženě, opět zde platí, že větší hloubka je vhodná pro kondiční plavání a pro dospělé – v takovém případě je ideál 120–130 cm. Menším dětem stačí hloubka do jednoho metru.

Výhodnější je však přemýšlet v dlouhodobějším horizontu a pořídit bazén hlubší, který nebude zcela napuštěn (kvůli dětem), než pořizovat mělký bazén, ve kterém si dospělí a později ani děti neužijí tolik zábavy.

TIP: Na letní osvěžení ve vodě postačí menší bazén do tří metrů průměru, u vícečetných rodin do průměru 5 metrů. Kondiční plavci potřebují jednak protiproud a jednak velikost alespoň 2,5 × 4,5 metru. Hloubku bazénu volte alespoň 1,2 metru.
 

Aby byla voda čistá

U bazénu je třeba počítat s tím, že jeho napuštěním starost o něj nekončí. Vedle pravidelného dopouštění je třeba také vodu filtrovat, aby byla čistá a mohli jste se v ní bez obav koupat.

Pro čištění vody se používají dva typy filtrací – kartušová a písková. Kartušová filtrace je jednodušší a hodí se pro menší bazény do cca 3,5 m průměru – nečistoty se usazují na kartuši, přes kterou prochází voda z bazénu. Výhodou je zachycení i minimálních částic nečistot, nevýhodou pak rychlé zanášení filtrace a nutnost častějšího čištění či výměny.

U pískové filtrace prochází voda přes jemný křemičitý písek, který zachycuje nečistoty. Celý systém navíc umožňuje napojení dalšího příslušenství – bazénového vysavače či solárních panelů pro ohřev. Životnost pískové filtrace je i několik let.

Bazénová chemie je taktéž nezbytnou součástí péče o vodu – aby byla průzračně čistá, je třeba hlídat kyselost vody (pH) a neustále ji regulovat přidáváním chemikálií. Důležité je také ošetření proti růstu řas – jakmile není údržba pravidelná, můžete se s průzračnou vodou rozloučit.

TIP: Filtraci rozhodně nepodceňujte, pro menší bazény s dětským osazenstvem postačí kartušový typ, který je velmi účinný, ale má nižší životnost. Písková filtrace je nákladnější, odmění se však delší životností a univerzálnější konstrukcí.
 

Pro větší pohodlí

Nabídka příslušenství k bazénům není zrovna malá – největší část tvoří prostředky pro údržbu bazénu. Vedle chemie jsou to různé vysavače, omývače apod. Plánujete-li používání bazénu i na jaře a v pozdním babím létě, může se vyplatit koupě v setu se solárním panelem, který vodu pravidelně dohřívá.

Rodiny s dětmi jistě ocení schůdky pro vstup do bazénu a solární sprchu – v obou případech se jedná o poměrně standardní příslušenství, které výrazně zamezí zanášení nečistot do bazénu.

Nezbytným kouskem je zakrývací plachta, při jejím používání nehrozí napadání listí a dalších nečistot do vody. Při použití solární plachty pak můžete využít přirozeného efektu ohřevu vodní hladiny sluncem.

Nejpohodlnější způsob ochrany bazénu je skládací zastřešení – konstrukce ve tvaru kupole se umístí na jednu stranu bazénu a jedním pohybem ji můžete zavřít či otevřít. U oválných a obdélníkových bazénu je možné využít oblouky, které se zasouvají do sebe a překryjí celou hladinu bazénu.

Nároční uživatelé jistě ocení doplňky, jako je protiproud, masážní trysky či podvodní osvětlení pro noční koupání. Takovéto výdobytky techniky však raději pořizujte už při instalaci bazénu, kdy s nimi bude počítáno a je možné jim konstrukci přizpůsobit.

Na co se zaměřit při výběru bazénu:

  • Vybírat můžete mezi jednoduchým gumovým bazénem s nadzemní konstrukcí, nebo bazénem s pevnými stěnami a možnosti zapuštění do země – druhá varianta je odolnější a trvanlivější.
  • Velikost bazénu přizpůsobte počtu osob – pro dva dospělé a malé děti stačí bazén o průměru kolem 3 metrů, více osob potřebuje větší vodní plochu. Plavání s protiproudem vyžaduje rozměry alespoň 2,5 × 4,5 metru a hloubku 1,2 m
  • Čistota vody závisí na správné péči o bazén – a k té patří filtrace – pokud to finance a prostor dovolí, pořizujte pískovou filtraci, která je univerzální a tak často se nezanáší.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 596 965 968
 
 
596 965 968
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU