Jak vybrat digitální fotoaparát?

Digitální fotoaparát se stal součástí našich domovů podobně jako mobilní telefon nebo televizor. Výběr toho vhodného modelu však není zcela
jednoduchý, mimo to, že musíte zvážit, co budete s fotoaparátem fotit, musíte se také zorientovat v široké nabídce na trhu.


Kompakt nebo zrcadlovka

Základní dělení fotoaparátů je do tří skupin – na jedné straně jsou to kompakty, které v malém a skladném těle nabídnou základní funkce pro fotografování, avšak najdete zde i tzv. pokročilé kompakty, u nichž jsou dostupné prakticky všechny funkce jako u zrcadlovky a cena je také velmi podobná.

Specifickou skupinou kompaktů jsou tzv. ultrazoomy, což jsou vlastně kompakty s objektivem, který má velký rozsah zoomu. Pro kompaktní fotoaparáty je typické, že mají pevně uchycený objektiv, který nemůžete vyměnit, což může být limitující. Na druhou stranu zde najdete i modely, které jsou odolné vůči vodě, prachu, pádu na zem či vysokému zatížení.

Nejpokročilejšími fotoaparáty jsou pak zrcadlovky, pro které je typická možnost měnit objektivy a mají optický hledáček, přes který sledujete scénu a komponujete snímek. Zrcadlovky mají vždy stejnou konstrukci, která obsahuje sklopné zrcátko (proto zrcadlovky) – to se při fotografování pohybuje, takže zrcadlovka nebude nikdy úplně tichá. Počítat musíte také s vyšší hmotností a obvykle i s vyšší cenou.

Zvláštní skupinou jsou kompakty s vyměnitelnými objektivy, nebo také bezzrcadlovky, které nabídnou stejné funkce a možnosti jako zrcadlovka, avšak při zachování relativně malého kompaktního těla. Tyto přístroje jsou pro svoji váhu ideální pro cestování, kdy chcete mít špičkovou kvalitu obrazu.

Tip: Nechcete-li nad fotografováním příliš přemýšlet a mít digitál stále u sebe, pak zvolte kompakt. Pokud chcete mít možnost rozvíjet se při focení dál, bude ideální volbou bezzrcadlovka. Zrcadlovku si vyberte v případě, že plánujete často fotit rychlý pohyb a jste přesvědčeni, že vám nebude vadit několik kilogramů vybavení.


Rozlišení snímače a jeho velikost

Při nákupu fotoaparátu se setkáte s otázkou na rozlišení snímače, vybírat však podle tohoto údaje nemá smysl, pokud neplánujete tisknout zvětšeniny velikosti billboardu. Prakticky všechny fotoaparáty dnes mají naprosto dostatečné rozlišení. Ne vždy také platí, že vyšší rozlišení znamená lepší fotografie.

Stěžejním údajem je totiž velikost, respektive plocha snímače. Zde platí jednoduché pravidlo – čím je plocha snímače větší, tím budou výsledné fotografie lepší. Je to dáno velikostí jednotlivých buněk (pixelů), které zachytávají světlo – větší buňka ho zachytí lépe a více než menší.

U zrcadlovek a bezzrcadlovek najdete pouze tři typy snímačů. Velký tzv. plnoformátový je u profesionálních modelů s cenou od 40 000 a více, nejrozšířenější je tzv. APS-C snímač, který nabízí velmi dobrý poměr cena/obrazová kvalita. U bezzrcadlovek je též formát micro 4/3, který je vlastnostmi velmi podobný APS-C, ale má ještě o něco menší rozměry. Výběrem, kteréhokoliv z výše uvedené trojice nic nezkazíte.

Kompaktní fotoaparáty už mají škálu velikostí snímačů velmi širokou – uvádí se velikost úhlopříčky v palcích. Největší snímače mají úhlopříčku 1“ a nabídnou velmi dobrou obrazovou kvalitu, avšak za vyšší cenu. Druhou největší úhlopříčkou jsou 2/3“ a poté 1/1,7“ a 1/2,3“ – fotoaparáty s menším snímačem již budou mít při nedostatku světla více zašuměné fotografie.

TIP: Při výběru fotoaparátu dbejte primárně na velikost použitého snímače – čím větší tím lepší – rozlišení není směrodatné a dnes už je vždy dostatečné. Nižší rozlišení nebude zatěžovat váš počítač při úpravách a archivaci, vysoké naopak umožní dělat detailní výřezy z pořízených fotografií.


Záznam videa a stabilizace

Natáčení videa jde v současné době prakticky ruku v ruce s fotografováním, tomu se přizpůsobují i výrobci fotoaparátů, kteří nabízejí možnost videozáznamu. Jestliže chcete video natáčet, vybírejte modely, které mají alespoň full HD rozlišení (tedy 1920×1080 bodů). Důležitým parametrem je také snímkovací frekvence – základem je 24 nebo 30 snímků za sekundu, vyšší hodnoty umožňují plynulejší záznam pohybu, případně jeho zpomalení tzv. slow-motion.

Velmi důležitou vlastností digitálního fotoaparátu, kterou oceníte nejen při fotografování ve zhoršených světelných podmínkách, ale především při natáčení videa, je stabilizace obrazu. U kompaktů a bezzrcadlovek se většinou setkáte se stabilizovaným snímačem, naopak u zrcadlovek bývají stabilizované objektivy. V zásadě je jedno, který ze způsobů stabilizace využijete, jejich účinnost je prakticky stejná. Pozor ale dejte na některé reklamní kličky výrobců, kteří občas za stabilizaci (často označovanou jako digitální) vydávají pouhé navýšení citlivosti nikoliv mechanický pohyb snímače nebo čočky v objektivu.

TIP: U videa hledejte full HD rozlišení s co nejvyšší snímkovací frekvencí, nepodceňujte také stabilizaci obrazu – bude-li stabilizovaný snímač, budete mít jinými slovy stabilizované všechny objektivy.


Objektiv – oko fotoaparátu

Nejdůležitější součástí fotoaparátu je jeho objektiv, přes který prochází světlo, tvořící výslednou fotografii. Objektiv má dva základní parametry – ohniskovou vzdálenost a světelnost.

Ohnisková vzdálenost v podstatě udává, jakým úhlem záběru můžete fotit, úzce také souvisí s rozsahem optického zoomu. Nejsnadnější je orientace podle ohniskové vzdálenosti přepočtené na ekvivalentní hodnoty kinofilmu (značí se jako EQ 35 mm). Optimální rozsah ohniskových vzdáleností pro většinu fotografických situací je 24–120 mm, což je pětinásobný optický zoom.

U světelnosti, která je značena ve formátu 1:2,8–4,9 platí jednoduché pravidlo, čím nižší je uvedené číslo, tím více světla prochází objektivem a tím lepších výsledků dosáhnete při horších světelných podmínkách. Obloukem se vyhněte kompaktům, které mají počáteční hodnotu světelnosti 1:3,5 a horší, u základních objektivů zrcadlovek je tato světelnost běžná a vzhledem k většímu snímači je standardem.

TIP: Rozsah objektivu vybírejte podle toho, co budete snímat – na krajinu je lepší kratší ohnisko, naopak pro sport a portréty si pořiďte objektiv spíše s delším ohniskem. U světelnosti buďte nekompromisní a volte pouze objektivy, jejichž počáteční světelnost je maximálně 1:2,8.


Režimy fotografování

Nejjednodušším režimem pro fotografování je plná automatika, kterou najdete u všech digitálů, stejně tak tzv. scénické režimy – portrét, krajina, sport, noční snímek apod. – což je také automatika, avšak částečně se přizpůsobí tomu, co hodláte fotografovat.

U pokročilejších fotoaparátů najdete poloautomatické expoziční režimy – P, S, A, M – v nichž můžete ručně nastavit veškeré parametry včetně clony nebo času. Tyto režimy vám dávají velkou volnost při fotografování a umožňují kreativně pracovat právě s časem a clonou, jako s výtvarnými prvky fotografování.

Tip: Na co se zaměřit při koupi fotoaparátu:

  • Prvním krokem by měl být výběr typu fotoaparátu – chcete-li digitální zápisník, sáhněte po kompaktu. Pokročilé nastavení expozice pro kreativní práci nabídnou zrcadlovky a bezzrcadlovky.
     
  • Při výběru neřešte rozlišení snímače, spíše se zaměřte na jeho velikost – čím větší plocha tím lepší fotografie – u zrcadlovek najdete snímače velké dostatečně, největší rozdíly jsou u kompaktů.
     
  • Videozáznam najdete prakticky u každého digitálu, hledejte minimálně full HD rozlišení a mechanickou stabilizaci obrazu, která je velkým přínosem.
     
  • Objektiv je nejdůležitější součástí fotoaparátu, ohnisko vybírejte podle toho, co plánujete fotografovat, světelnost volte vždy co nejlepší, tedy co nejmenší číslo.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 596 965 968
 
 
596 965 968
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU