Jak vybrat domácí meteostanici?

Meteostanice pro předpověď počasí najdete na trhu v nejrůznějším provedení - od těch jednoduchých až po poloprofesionální přístroje s celou řadou údajů. V případě, že vás zajímá především venkovní a vnitřní teplota, případně vlhkost vzduchu, zvažte, zda vůbec meteostanici využijete, jelikož by pro vaše účely mohl být lepší venkovní digitální teploměr.


Co se bude měřit

Před samotnou koupí meteostanice je vhodné si rozmyslet, jaké údaje o počasí chcete mít k dispozici. Standardem je totiž měření teploty vnitřní a venkovní, dále měření atmosférického tlaku a vlhkosti.

Některé základní domácí meteostanice však tyto údaje měří, ale nezaznamenávají je a ani nezobrazují časovou posloupnost, pouze na displeji ukazují aktuální stav. Pro přehled o aktuálním počasí je to sice dostatečné, pokud se ale chcete do předpovědí více ponořit a sledovat různé závislosti a pravidelnosti v místě vašeho bydliště, pak je vhodné pořídit si meteostanici, která ukládá více údajů o počasí.

Pokročilé meteostanice nabídnou navíc nejen měření množství srážek, ale také sílu a směr větru pomocí anemometru. V případě atmosférického tlaku je pak stanice schopna zaznamenat a zobrazit jeho vývoj v čase, což usnadňuje orientaci i předpověď. Některé modely jsou navíc synchronizovány s informacemi poskytovanými profesionálními meteorologickými stanicemi pomocí rádiového signálu.

TIP: Před koupí si dobře rozmyslete, jaké údaje chcete sledovat, základní meteostanice budou dostačující pro většinu uživatelů. Vyšší modely ocení pouze ti, pro něž je předpovídání počasí koníčkem.


Kolik si toho pamatuje

Naměřené údaje o počasí se u těch nejlevnějších modelů neukládají, lepší meteostanice již ukládají údaje do paměti a ty nejpokročilejší pak dokážou uložené hodnoty přenášet do počítače, kde s nimi můžete dále pracovat.

Jestliže má meteostanice vestavěnou paměť, pak je dobré zjistit její kapacitu, obvykle je totiž omezená na určitý počet záznamů a po zaplnění začíná odmazávat údaje od nejstaršího záznamu. Ukládání dat by mělo být průběžné, takže kapacita na 200 datových sad neznamená možnost uložení 200 dnů, ale přibližně historii 8,3 dnů v hodinovém intervalu ukládání dat.

Pokud chcete pracovat s naměřenými informacemi v počítači a vytvářet například meteorologické modely nebo statistiky, pak budete potřebovat meteostanici s připojením k počítači. Je vhodné vybírat meteostanici, která má alespoň nějakou vnitřní paměť, v opačném případě musí být k počítači připojena neustále. U takových modelů pak hledejte ideálně bezdrátové připojení, abyste je nemuseli propojovat kabelem.

TIP: Čím více dat si meteostanice pamatuje, tím přesnější předpověď vám nabídne. Pokročilí uživatelé jistě ocení přenos dat do počítače, který je možné realizovat bezdrátově.


Dostatek informací

U všech meteostanic najdete zobrazení základních hodnot, které doplňuje ikona předpovídající počasí. Zamyslete se také nad tím, kde bude meteostanice umístěna, měla by mít adekvátní velikost zobrazených informací na displeji. Samotný displej má různé rozměry a především pak může být podsvícený. Pokud je podsvícení displeje částečné, stanice si vystačí s bateriemi. U celoplošného podsvícení je třeba počítat také s adaptérem, který bude stanici napájet.

Komfort při měření vám zajistí bezdrátová čidla, většinou se jedná o venkovní čidla teploty, vlhkosti a tlaku, která předávají informace bezdrátově meteostanici a není tak třeba složitě protahovat kabely skrze okno. Dosah bezdrátového čidla se velmi liší, a to od 30 až do 100 metrů, je však potřeba počítat také s tím, že mohou vzdálenost zkrátit různé materiály, jako je beton a železo.

Ideálním řešením je umístění meteostanice na zeď, kde nebude překážet a přesto bez problémů přehlédnete všechny zobrazené informace. Některé modely mají pouze stojánek, takže je budete muset postavit ideálně v blízkosti okna, kde bývá nejlepší stabilita propojení s bezdrátovými čidly.

Tip: Na co se zaměřit při výběru domácí meteostanice:

  • Dobře si rozmyslete, jaké údaje potřebujete meteostanicí sledovat, základní data o teplotě a vlhkosti zvládne zobrazit i venkovní teploměr.
  • Pro větší množství detailních údajů v čase už budete muset sáhnout po pokročilých modelech, ty navíc nabídnou i sledování množství srážek či rychlosti a směru větru.
  • Velmi důležité je - pro vyhodnocování dat - kolik zvládne meteostanice uložit údajů a jakým způsobem je případně můžete stáhnout do počítače.
  • Nepodceňujte ani velikost písma na displeji, možnost jeho podsvícení a také umístění meteostanice, ne všechny je totiž možné připevnit na zeď, což je obvykle ideální řešení.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 596 965 968
 
 
596 965 968
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU