Jak vybrat GPS navigaci?

Cestovat v dnešní době podle papírové mapy již není příliš v kurzu, GPS navigace totiž zastane hned několikero funkcí zároveň. Pokud uvažujete o navigaci v mobilním telefonu, počítejte s tím, že se extrémně rychle vybíjí baterie. Navigaci navíc bude moci využívat pouze majitel mobilního telefonu – jedná se spíše o nouzové řešení. Jestliže cestujete častěji do neznámých míst, určitě se vyplatí pořídit kvalitní samostatnou navigaci.
 

Auto, kolo, motorka nebo turistika

Zcela zásadním rozhodnutím při výběru navigace je její určení. Nejčastěji najdete na trhu modely pro auta, motorky anebo outdoorové navigace cyklistické a pěší. Každá z těchto skupin nabídne mírně odlišné parametry a vlastnosti.

U automobilové navigace oceníte rozměrný displej a doplňkové funkce, které se hodí především při cestách v zahraničí. Motocyklové navigace mají velmi podobné vlastnosti, jako automobilové. Většinou však nabídnou o něco menší displej a hlavně odolné provedení, kterému nevadí voda ani prach.

Jestliže patříte mezi milovníky turistiky a cykloturistiky, pak se poohlédněte po navigaci outdoorové – vedle odolného provedení svým majitelům přináší také větší výdrž baterie a hlavně detailnější mapové podklady, které při turistických cestách oceníte.

Řídit se turistickou navigací při cestě automobilem není zcela šťastný nápad a většinou přinese zdržení místo toho, abyste byli v cíli rychle. Totéž platí o využití autonavigace při turistice.

TIP: Univerzální navigační přístroj na trhu bohužel nenajdete, takže se budete muset vždy smířit s kompromisem – vybírejte proto navigaci podle toho, kde a kdy ji budete nejčastěji používat.
 

Mapy a aktualizace

Jakmile si zvolíte některý z typů navigace, přichází další krok, kterým je výběr vhodných mapových podkladů. V tomto směru je třeba být opravdu důkladný a detailně si pročíst popisy jednotlivých navigací, protože každý výrobce nabídne mírně odlišné mapy a detaily v nich.

Plánujete-li cestovat do konkrétní zahraniční země a kupujete navigaci, pak hledejte modely, které již v sobě mají integrované mapy zemí, do nichž míříte. Pozdější nákup mapových podkladů se totiž může prodražit.

Klasikou je dnes již pokrytí střední Evropy, problematičtější to bývá s Evropou východní a západní – obvykle musíte zvolit, kterým oblastem dáte přednost. Často se totiž můžete setkat se situací, kdy jsou k dispozici mapy střední Evropy v detailním rozlišení, avšak při cestách do okrajových oblastí Evropy již narazíte na oblasti bez pokrytí.

Podobný stav může být u turistických navigací, zde však vedle nahraných map kontrolujte také jejich rozlišení. Turistické trasy totiž nebývají v klasických (automobilových či motocyklových) mapových podkladech zaneseny, a když už je najdete, nejsou příliš podrobné.

Další věcí, kterou je třeba si při výběru pohlídat, jsou aktualizace mapových podkladů. Ty vydává většina výrobců v intervalu jednoho až dvou let a ne vždy bývají dostupné zdarma. Některé navigace můžete koupit s doživotní bezplatnou aktualizací map, některé mají bezplatnou aktualizaci map pouze pro určité regiony.

Plánujete-li častější návštěvy neznámých zahraničních končin, hledejte pokud možno bezplatné aktualizace. Jestliže budete jezdit spíše v rámci regionu střední Evropy, nejsou aktualizace map až tak důležité a jednou za pár let budou dostačující – investice do nové mapy se vám v takovém případě vrátí v podobě podrobnějších mapových podkladů a dalších praktických dat.

TIP: Při výběru navigace se zaměřte jednak na pokrytí (automobil) a jednak na podrobnost (outdoor a cyklo) mapových podkladů. Aktualizace map bývají placené, ovšem pokud budete brázdit pouze evropské země, není jejich stažení až tak důležité.
 

Doplňkové funkce

V rámci navigací můžete najít také celou řadu praktických funkcí, které vám v mnoha případech mohou usnadnit cestu. Prakticky všechny typy navigací již v dnešní době nabídnou tzv. body zájmu POI (point of interest). Tato funkce umožňuje zobrazit v mapě celou řadu míst – od muzeí a galerií, přes restaurace a hotely až po benzínové pumpy – v zahraničí tedy nemusíte složitě hledat místo, kde poobědváte či natankujete, navigace vás navede přímo na místo.

Především v autonavigacích je velmi praktickou funkcí zobrazení řazení v jízdních pruzích, díky této funkci projedete i složité křižovatky s jistotou správné cesty. Podobně praktickým doplňkem je příjem dopravních informací pomocí radiového signálu (RDS TMC) – navigace obvykle přijímají informace bezplatně a upozorní vás na překážky v podobě kolon či dopravních nehod na vámi vybrané trase – volitelně pak trasu přepočítají, abyste se překážce mohli vyhnout.

Další doplňkové funkce – které by však při výběru neměly hrát hlavní roli – jsou například možnosti využití navigace jako handsfree anebo přehrávače mp3 souborů, k dispozici bývá také hlasové ovládání.

Na co se zaměřit při výběru GPS navigace:

  • Základní výběr by se měl odvíjet od toho, kde plánujete navigaci používat – neexistuje bohužel univerzální zařízení, které by vám posloužilo v autě, na kole i při turistice.
  • Bez kvalitních mapových podkladů bude navigace pouze ozdobou – v případě autonavigací se řiďte podle toho, kam plánujete cestovat, u outdoorových (cyklo a turistických) navigací se zase zaměřte na detaily mapových podkladů.
  • Doplňkových funkcí najdete u navigací mnoho, držte se však při zemi a zaměřte se pouze na ty nejpraktičtější, jako je zobrazení bodů zájmu POI, řazení v pruzích na velkých křižovatkách anebo příjem aktuálních dopravních informací.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 596 965 968
 
 
596 965 968
 

Tento web používá k poskytování služeb pouze technické soubory cookie. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU