Jak vybrat herní konzoli?

Herní konzole jsou na trhu v podstatě už několik desítek let. Jejich vývoj ale není tak překotný, jako v případě počítačů. Na druhou stranu však mají vysoký výkon určený primárně pro hraní her, takže odpadá zdlouhavá instalace a problémy s kompatibilitou či nedostatečným výkonem počítače.


Do obýváku nebo na cesty?

První rozhodnutí, které budete muset udělat, je výběr typu konzole - v zásadě je možné je rozdělit na dva základní typy - stolní konzole a kapesní konzole. Jak už napovídá označení, každý z těchto typů je určen pro trochu odlišnou zábavu.

Zatímco stolní konzoli je třeba připojit k televizoru, monitoru nebo projektoru, abyste se vůbec mohli zorientovat v nabídce a spustit vybranou hru, kapesní provedení tzv. handheld k provozování nepotřebuje prakticky nic navíc (mimo her).

Z logiky věci pak samozřejmě vyplývá, že kapesní konzole je vhodná především pro hraní na cestách. Je však třeba si uvědomit také to, že výběr her je pro malé konzole menší a především mají nižší výkon než klasické stolní konzole, u kterých není třeba šetřit místem a tudíž ani nedochází k nutným kompromisům po stránce výkonu.

TIP: Konzole jsou na trhu dvojího typu - kapesní a stolní, jestli potřebujete zábavu na cesty, sáhněte po kapesním provedení tzv. handheld. Pro relaxaci v klidu domova je určitě výhodnější stolní provedení.


Microsoft, Nintendo nebo Sony

Tři výše jmenovaní výrobci si v podstatě rozdělili trh konzolí mezi sebe, ostatní společnosti mají tak minoritní podíl, že nemá smysl se jimi při výběru ani zaobírat. Navzájem si konkurují především Microsoft s konzolí Xbox a Sony s konzolí Playstation. Nintendo stojí za specifickým kapesním modelem Wii, který je určen především pro menší děti nebo pro časté cestovatele, kteří si potřebují ukrátit volnou chvíli.

Do segmentu kapesních konzolí se vrhlo i Sony se svým modelem Playstation Vita, který zdárně konkuruje právě Nintendu Wii, jelikož nabídne při srovnatelných rozměrech vyšší výkon a zajímavější herní tituly.

Největší podíl na trhu však nadále ukrajuje Sony Playstation s několika modely, které se liší výkonem a některými funkcionalitami. Na druhém místě je pak Microsoft Xbox, též dostupný v několika variantách.

Obvykle proti sobě stojí tyto dva modely a není možné říci, který je lepší, jelikož každému uživateli vyhovují odlišné koncepce. Váš výběr by se proto měl odvíjet především od toho, jaké hry chcete na konzoli hrát a podle toho zvolit jednoho z výrobců.

Obecně je možné říci, že provoz Sony Playstation je o něco dražší, protože pořizovací cena her je vyšší a pro některé z nich potřebujete mít placený účet, jehož cena je také o něco vyšší ve srovnání s Microsoft Xbox. Konzole Microsoftu na druhou stranu nabídne zpětnou kompatibilitu her napříč různými modely Xboxu nebo sofistikovanou možnost ovládání pohybem.

TIP: Ať už budete kupovat handheld nebo klasickou konzoli, vždy bude na výběr mezi dvěma platformami - finální rozhodnutí byste měli přizpůsobit primárně tomu, jaké hry si chcete zahrát.


Nejen hry

I když jsou herní konzole určené především pro hraní her, jsou obvykle osazeny optickou mechanikou, která zvládne přehrávat Blu-ray disky, takže není problém s přehráváním filmů na těchto typech médií.

Aby bylo hraní her co nejefektnější, je samozřejmě vhodné připojit konzoli k velkoformátovému televizoru. Moderní televizory však mají různé režimy zobrazení, a pokud například váš model podporuje HDR zobrazení, určitě je dobré toho využít a sáhnout po konzoli, která HDR obraz zvládá také.

Oba dva soupeři nabízejí možnost ovládání pohybem, kdy v podstatě hrajete danou hru před televizorem stejně jako ve skutečnosti - například tenis, box či golf. V tomto směru je o něco dál Microsoft se svojí technologií Kinect. Fanoušci virtuální reality, pravděpodobně sáhnou po Playstationu, který má odladěný systém VR.

Nezbytnou součástí konzole je ovládací gamepad (jakýsi joystick s více funkcemi a ovládacími prvky) - jeho kvalita může být rozhodující, nezapomeňte však, že můžete pořídit i gamepad jiného výrobce s vyhovujícími funkcemi. Podobně je to také s dalším příslušenstvím typu pedály a volant, případně bezdrátové ovladače.

Tip: Na co se zaměřit při výběru herní konzole:

  • První výběr budete muset učinit mezi konzolí stolní nebo kapesní - rozdíly jsou především ve velikosti/přenositelnosti a výkonu.
  • Při výběru konkrétního typu budete mít vždy na výběr mezi dvěma značkami s odlišnou technologií.
  • Rozhodovat se podle dodávaného příslušenství není zcela relevantní, protože si jej můžete pořídit od třetích výrobců přesně podle svého gusta.
  • Stěžejním parametrem pro výběr jedné z konzolí (Playstation nebo Xbox) tak nadále zůstává odlišná nabídka herních titulů - zkrátka to co chcete hrát, ovlivní váš finální výběr platformy.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 596 965 968
 
 
596 965 968
 

Tento web používá k poskytování služeb pouze technické soubory cookie. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU