Jak vybrat kompostér?

Ať už žijete v bytě, anebo v rodinném domě, určitě vám v kuchyni zůstává spousta biologického odpadu, který by bylo možné využít. A pokud máte alespoň malou zahrádku, možná jste již zvažovali využití těchto zbytků – kompostér je v takovém případě ideální cestou.
 

Svépomocí nebo stavebnicově

Samotný kompostér, pomineme-li to nejjednodušší řešení v podobě nevzhledné hromady v koutě zahrady, je určen k rychlejšímu rozkládání biomasy tvořené zbytky ovoce, zeleniny, posečené trávy, nadrceného dřeva apod. Výsledná hmota – kompost – je pak jedním z nejlepších přírodních hnojiv, které můžete pro svoji zahradu použít.

Důležité je u kompostéru zajištění dostatečného odvětrávání, aby docházelo k požadovanému tlení a materiál uvnitř kompostéru neplesnivěl – i proto je třeba občas biomasu uvnitř promíchat.

Kompostéry najdete na trhu ve dvojím provedení jak materiálovém, tak konstrukčním. Levnější řešení jsou vyrobena ze dřeva a musíte si je svépomocí sestavit – většinou se jedná o velmi jednoduchou konstrukci (typu ohrádka) s větracími průduchy. U takovéto konstrukce však počítejte s mírným uvolňováním zápachu do okolí a delší dobou pro tvorbu kompostu.

Plastová řešení jsou nejčastěji stavebnicového tvaru o dvou až třech patrech, která mají promyšlený systém odvětrávání a také sofistikované otevírání – na horní straně pro vhoz materiálu a na spodní straně pro odběr hotového kompostu. Výhodou plastových kompostérů je rychlejší tlení a minimum zápachu.

TIP: Jestliže chcete mít kompostér součástí malé zahrady, sáhněte po plastovém provedení, které je velmi nenápadné a nepáchne. Pro členitou zahradu, a když budete potřebovat kompostu méně, poslouží dobře i dřevěná varianta.
 

Údržba a umístění

Velmi důležité je vhodně zvolit místo pro kompostér – neměl by být celý den na přímém slunci, ale spíše v polostínu, aby uzavřený materiál nevysychal a mohl dýchat. Důležitý je také kontakt s podložím, který by neměl být úplně přímý ale ideálně skrze rošt – ten bývá součástí plastových provedení – který zajistí odvětrávání.

U dřevěného kompostéru nezapomeňte na úpravu nátěrem před jeho složením, zvýšíte odolnost dřeva proti povětrnostním vlivům či plísním. U plastových variant máte na výběr obvykle mezi zeleným a černým provedením – zelená barva sice může lépe zapadnout do zahrady, nicméně černé provedení je obvykle odolnější vůči UV záření a v průběhu času nevybledne.

Ani plastový materiál není u všech výrobků shodný – používá se polyetylen (PE) anebo polypropylen (PP), na první pohled stejné materiály však mají odlišné vlastnosti. Polypropylen není odolný vůči nízkým teplotám a může mít tendenci praskat, naopak polyetylenové kompostéry jsou vhodné pro celoroční provozování a mráz je nepoškodí.

TIP: Dřevěné kompostéry musíte před sestavením ošetřit nátěrem, u plastových variant vybírejte raději odolnější polyetylenové provedení, které při nízkých teplotách nekřehne a nepraská.
 

Jak velký kompostér?

Velikost kompostéru byste měli volit především podle velikosti zahrady, kde chcete kompost používat, ale také podle jeho umístění. Existují totiž i kompletně uzavřené varianty, vhodné pro kompostování v interiéru.

Obecně se doporučuje objem kompostéru cca 400 – 600 litrů v případě, že máte zahradu o rozloze kolem 500 m2. V případě větších zahrad nad 1000 m2 už je vhodné volit tzv. kompostovací sila, která mají objem až dvojnásobný a ke zrání kompostu v nich dochází pomaleji a na větší ploše.

Než budete moci používat první hotový kompost ke hnojení, počítejte s jeho zráním cca půl roku až rok od okamžiku založení. Kratšího času zrání dosáhnete v celoplastových kompostérech, které proces tlení urychlují. Pokud byste jej chtěli ještě více urychlit, existují i přírodní urychlovače tlení, které obsahují užitečné bakterie a mikroorganismy.

TIP: Pro malé zahrady postačí kompostér s menším objemem, počítejte přibližně s jedním litrem objemu kompostéru na jeden metr čtvereční zahrady. Nejdříve po půl roce můžete začít používat hotový kompost.
 

Užitečné drobnosti

Výběr vhodného kompostéru není jen o velikosti, ale také o konstrukci – určitě hledejte modely, které mají dostatečně velké víko pro vhoz materiálu a zároveň široká dvířka ve spodní části pro snadnější odebírání hotového kompostu.

U větších kompostovacích nádob se můžete setkat také s regulací velikosti odvětrávacích otvorů, obvykle se jedná o snadný mechanismus s otočným ventilem pro regulaci toku vzduchu. Tyto kompostéry jsou vhodné zvláště v oblastech, kde se často mění počasí.

Mimo venkovních kompostérů najdete také interiérové varianty v různém provedení – u nich si dbejte na snadný přístup, odolnost a stabilitu. Některé z vnitřních modelů mohou mít například integrované promíchávání, kdy stačí jednou za čas otočit klikou a nemusíte materiál složitě promíchávat svépomocí.

Na co se zaměřit při výběru kompostéru:

  • Volte mezi jednoduchou dřevěnou variantou, anebo plastovým termokompostérem, který urychluje proces tlení biomasy.
  • Pamatujte, že dřevo potřebuje ochranný nátěr, u plastových variant volte polyetylenovou variantu, pokud chcete kompostovat po celý rok, je odolnější vůči mrazu.
  • Velikost kompostéru zjistíte velmi snadno – na metr plochy zahrady počítejte přibližně s jedním litrem objemu kompostéru. Pro malé zahrádky postačí kompostéry do 400 litrů.
  • Jestliže máte opravdu malou zahrádku, můžete zkusit i domácí uzavřený kompostér, který nezabere příliš mnoho místa a dnes jej seženete i v zajímavém designovém provedení.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 596 965 968
 
 
596 965 968
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU