Jak vybrat mikrovlnnou troubu?

Mikrovlnné trouby jsou podobně jako rychlovarné konvice součástí mnoha domácností, ovšem v mnoha případech se jedná o starší jednoduché kousky. Moderní mikrovlnná trouba vás může překvapit především rozsahem funkcí, které zvládá. Na co se tedy zaměřit při výběru?


Kam s ní a jak bude velká

Klasické dilema, jako u ostatních kuchyňských spotřebičů, budete muset vyřešit i v případě mikrovlnné trouby. Na trhu najdete jak vestavné, tak samostatně stojící modely, kterých je o něco větší množství. Na druhou stranu vestavná trouba může elegantně doplnit stávající spotřebiče v kuchyňské lince.

Pro volně stojící mikrovlnnou troubu budete pravděpodobně muset využít nějakou polici nebo skříňku, do níž ji postavíte. Pamatujte však, že i v takovém případě je třeba zajistit dostatečný odvod teplého vzduchu, který při ohřívání vzniká. Podstatný je také přívod elektřiny, který může být na některých místech kuchyně horší, proto se zaměřte i na délku kabelu.

Pozor dejte i na otevírání dvířek, ačkoliv má většina mikrovlnek otevírání klasicky do strany, nemusí to být vždy ideální vzhledem k jejímu budoucímu umístění. Panty na levé straně nebudou úplně vhodné, pokud má být trouba umístěna pravou stranou ke zdi a naopak. Zajímavou alternativou jsou trouby s výklopnými dvířky.

TIP: Vestavná nebo volně stojící mikrovlnka nabídne shodné funkce, snažte se spíše vhodně využít prostor v kuchyni. Otevírání dvířek volte takové, abyste měli pohodlný přístup.


Výkon a objem

Obvykle se spotřebiče do kuchyně vybírají podle objemu, který by měl být adekvátní počtu členů domácnosti. U mikrovlnky to platí především v případě, kdy ji hodláte používat pro vaření a nikoliv jen pro ohřev jídel.

Minimální objem se pohybuje kolem 14 litrů, maximální pak kolem 40 litrů - v prvním případě bez problémů ohřejete na talíři celé kuře. V druhém případě už můžete vařit pro celou rodinu i dvě jídla zároveň.

Výkonově jsou mezi mikrovlnnými troubami také rozdíly, většinou najdete spotřebiče s výkonem v rozmezí 600 - 1200 W. Nízký výkon je vhodný pouze na ohřev jídel, jestliže chcete troubu i s grilem, pak sáhněte po výkonu nad 1000 W.

TIP: Objemově se zaměřte na trouby kolem 20 litrů, které jsou vhodné jak na ohřev, tak i na vaření. Výkonově volte ideálně modely kolem 1000 W, v případě kombinace s grilem by to mělo být minimum.


Funkce a příslušenství

Mikrovlnná trouba už v současné troubě neslouží pouze k ohřevu potravin - s výjimkou těch nejjednodušších modelů - ale jedná se v podstatě o plnohodnotný spotřebič, který může nahradit klasickou troubu.

A právě podle toho, jakým způsobem hodláte mikrovlnku používat, byste měli dbát i na zabudované funkce - vedle velmi častého doplnění grilem je to především parní vaření, možnost horkovzdušného pečení, rozmrazování a řada specifických funkcí jednotlivých výrobců, jako je automatický nebo superrychlý ohřev.

Podstatná je u mikrovlnné trouby také velikost vnitřního talíře, ten má průměr 24-40 cm, na talíři s průměrem nad 30 cm už snadno připravíte například pizzu. Některé trouby mají i speciální talíře na pizzu. Samozřejmostí jsou již dnes mřížky pro grilování ve vyšší poloze.

TIP: Funkcionality mikrovlnné trouby jsou velmi rozmanité, řešit byste je však měli pouze v případě, že vám je nenahradí jiný spotřebič, který již vlastníte. Základem je vždy ohřev a gril.


Ovládání a nádobí

Každému z nás vyhovuje jiný způsob ovládání, někdo preferuje plně automatický systém, jiný zase možnost ručního nastavení základních parametrů - to je ostatně praktičtější varianta v případě vaření v mikrovlnce, protože můžete nastavení přizpůsobit konkrétním surovinám.

Dvojí přístup je také ve způsobu ovládání - klasikou jsou tlačítka a otočné ovladače, stále častěji se však využívá dotykových panelů. Designově je toto řešení zajímavé, pamatujte však, že nemusí být vhodné pro každého.

Ačkoliv můžete v mikrovlnce používat prakticky jakékoliv nádobí - s výjimkou kovového a pozlaceného - není od věci pořídit si i pár kousků nádobí speciálně do mikrovlnky. To se totiž nezahřívá, což například u velké mísy jistě oceníte.

Tip: Na co se zaměřit při výběru mikrovlnné trouby:

  • Základem je samozřejmě volba mezi vestavnou a volně stojící troubou - funkčně jsou prakticky stejné. Veďte v patrnosti také způsob a stranu otevírání dvířek.
  • Objem mikrovlnky by měl být ideálně kolem 20 litrů pro běžné používání, při častějším vaření oceníte i vyšší.
  • Výkonově se zaměřte na mikrovlnky kolem 1000 W, jestliže má trouba gril, mělo by to být minimum pro pohodlné vaření.
  • Množství funkcí je rozmanité, zaměřte se na ně však jen v případě, že je nemají jiné vaše spotřebiče. Základem je obvykle ohřev a mikrovlnné vaření + gril.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 800 200 999
 
 
800 200 999
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.