Jak vybrat mobil?

Ty tam jsou doby, kdy byla na trhu sice široká nabídka mobilních telefonů, avšak jejich rozdílem byla pouze velikost displeje a vše ostatní bylo velmi podobné – většina telefonů měla tlačítka a s pokročilým operačním systémem jste se prakticky nesetkali. Dnes je situace přesně opačná – široká nabídka přístrojů je doplněna neméně širokou nabídkou vybavení a technologií.


Platforma je základ

Prvním krokem při výběru mobilního telefonu by mělo být rozhodnutí, k jakému operačnímu systému se přikloníte. Pomineme-li ty nejjednodušší mobilní telefony, které žádný operační systém nemají a jsou vhodné především pro seniory, můžete vybírat mezi trojicí platforem – Android, Windows Phone anebo Apple iOS. Minoritní zastoupení pak tvoří značka Blackberry se svým vlastním operačním systémem.

Každý ze systémů má své plusy a mínusy. Nejrozšířenějším je Android – operační systém společnosti Google, který najdete ve velmi různorodých mobilních telefonech. Jelikož je nejrozšířenější, můžete vybírat nejen z velké nabídky přístrojů, ale také z široké nabídky aplikací a doplňujícího příslušenství. S jejich pomocí si mobil přizpůsobíte k obrazu svému.

Druhou největší skupinu tvoří telefony s operačním systémem iOS od společnosti Apple, jiná značka tento systém nevyužívá a tudíž budete vybírat pouze mezi různými generacemi iPhonů. Výhodu systému je jednoduché používání a důsledná kontrola nabízených aplikací ze strany výrobce – výjimečně se vám stane, že byste si nainstalovali aplikaci, která nebude fungovat anebo vytíží telefon natolik, že „zatuhne“.

Telefony s platformou Windows Phone využijete především ve firemním prostředí, jelikož dokáží velmi dobře spolupracovat s počítači se systémem Windows. A to do takové míry, že máte na jednom místě uložené vše potřebné a přistupovat můžete jak z počítače, tak z mobilu. Nevýhodou může být menší množství dostupných aplikací, výhodou zase certifikace přístrojů přímo Microsoftem, což zajistí dostatečný výkon i pro náročné aplikace.

TIP: Jestliže patříte mezi hračičky a rádi zkoušíte nové věci, sáhněte po Androidu, který vám nabídne nekonečné možnosti přizpůsobení a experimentování. iPhone se systémem iOS je stabilní a jednoduchý na ovládání. Windows Phone zase nabídne dostatečný výkon a zajímavý poměr cena/užitná hodnota.


Vejde se do kapsy?

Před deseti lety se snažili výrobci o miniaturizaci mobilních telefonů – čím menší přístroj jste si pořídili, tím víc jste za něj zaplatili. Dnes se situace obrátila a na trhu najdete telefony výhradně dotykové s velkými displeji.

Právě velikost displeje může být limitující a měla by hrát hned po výběru platformy důležitou roli. Protože s telefonem budete pracovat každý den, musí vám sednout do ruky – neměl by být zkrátka ani velký ani malý. Nejmenší telefony mají displej s úhlopříčkou 4“ a je jich opravu minimum – jsou ale vhodné především pro uživatele s menšíma rukama a pro ženy. To stejné platí o úhlopříčce 4,5“ a 4,7“. Asi největší skupinu tvoří 5“ telefony, které již mohou být příliš velké na ovládání jednou rukou, do chlapské dlaně však sednou akorát a palcem dosáhnete na všechna místa displeje.

Displej s úhlopříčkou 5,2“ až 6“ už je extrémně velký a nejen, že se bude špatně ovládat jednou rukou, ale navíc se pravděpodobně budete potýkat s problémem, kam jej uložit – do kapsy je příliš velký, v batohu nebo tašce přes rameno jej zase budete delší dobu hledat.

TIP: Pro ženskou ruku vybírejte mobil maximálně do úhlopříčky 5“, větší displeje jsou vhodné pro chlapskou ruku a v případech, kdy plánujete častěji psát emaily anebo sledovat video.


Výkon na prvním místě

Používání velkého množství aplikací, časté fotografování či surfování po internetu a k tomu zapnutá navigace – všechny tyto činnosti znamenají značný nápor na výkon mobilního telefonu a na jeho výdrž.

Při výběru proto volte modely s minimálně čtyřjádrovým procesorem, který běží na frekvenci vyšší jak 1 GHz. Operační paměti u telefonu (RAM) není nikdy dost, a pokud to rozpočet dovolí, vybírejte modely, které nabídnou alespoň 2 GB paměti. Obloukem se vyhněte modelům, které mají méně jak 1 GB paměti.

Velikost úložného prostoru v telefonu je posledním důležitým parametrem, v tomto ohledu je ideální kapacita od 8 GB výše. Na trhu samozřejmě najdete i modely s menším prostorem (typicky 4 GB), u nich však počítejte se značným omezením v množství instalovaných aplikací.

Rozhodující také může být verze operačního systému – čím novější systém, tím více funkcionalit nabídne a obvykle již netrpí neduhy starších verzí. Plánujete-li časté připojení k internetu, vybírejte telefony, které mají podporu rychlé 4G (LTE) mobilní sítě.

TIP: Výkonný mobil nemusí být drahý – zaměřte se na vícejádrové procesory (4 nebo 8 jader), kterým sekundují alespoň 2 GB operační paměti a dostatečný prostor pro data a aplikace (alespoň 8 GB). Pak byste neměli narazit na žádná zásadní omezení při využívání telefonu na 100 %.


Doplňkové funkce

Vedle důležitých parametrů mají mobily také řadu užitečných doplňkových funkcí a vlastností. Nejčastěji se můžete setkat s tzv. dual SIM mobily, které zvládají používání dvou různých SIM karet zároveň. Jeden ze slotů je obvykle možné využít pro rozšiřující paměťovou kartu – na tu si bez problémů uložíte i několik desítek GB dat hudby či filmů.

Časté je fotografování mobilním telefonem – kvalita výsledných fotek variuje v širokém rozmezí a dobrým ukazatelem může být automatické ostření, které ještě stále všechny telefony nemají, případně samostatné tlačítko spouště na boční straně telefonu a LED blesk.

Nepodceňujte také výdrž baterie, čím je její kapacita větší, tím déle vám telefon vydrží v pohotovosti – nejsou výjimkou modely, které zvládnou i tři dny provozu na jedno nabití – budete však muset slevit z tenkého profilu a nízké hmotnosti. Baterie by měla mít ideálně kapacitu od 2400 mAh výše.

Praktickým doplňkem je také odolné krycí sklo displeje (např. gorilla glass), respektive odolné provedení celého přístroje – nevadí mu vlhkost a do jisté míry ani pády na zem bez obalu, kdy se nejčastěji poškodí právě displej.

Na co se zaměřit při výběru mobilu:

 • Prvním krokem by měl být výběr vhodné platformy – Android pro ty, kdo rádi zkouší nové aplikace anebo chtějí experimentovat. Systém iOS zase pro ty, kdo chtějí jednoduché a spolehlivé ovládání. Windows Phone je ideální pro použití ve firmě a nabídne dostatečný výkon.
   
 • Velký displej je velmi lákavý, myslete však na to, že budete mít telefon denně v ruce a ovládání by nemělo být úkonem pro obě ruce – držte se raději při zemi a volte úhlopříčku kolem 5“.
   
 • Výkon telefonu je základ, pokud nechcete čekat na načtení aplikací anebo prodlevy při surfování. S výkonem procesorů zřejmě nebude
  problém, volte však modely s dostatečnou (alespoň 2 GB) operační pamětí a úložným prostorem (ideálně 8 GB a více).

   
 • Doplňkových funkcí najdete u mobilu mnoho – mezi ty nejpraktičtější patří slot pro paměťovou kartu, velkokapacitní baterie či odolné krycí sklo displeje.

 


Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 596 965 968
 
 
596 965 968
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU