Jak vybrat notebook?

Počítač je dnes již součástí prakticky každé domácnosti a v nemalém procentu případů se jedná o notebook, který je skladnější, flexibilnější a cenově prakticky srovnatelný se stolním počítačem. Výběr vhodného notebooku by se měl odvíjet primárně od jeho plánovaného využití, jinak se totiž v záplavě modelů ztratíte.

 

Velikost tak akorát

Jiné požadavky budete mít na notebook, který bude sloužit jako náhrada stolního počítače a prakticky se s ním nebude hýbat a jiné zase na notebook, který budete denně převážet v tašce nebo batohu.

Velikost by měla být výchozím parametrem pro výběr konkrétního stroje. Na trhu najdete jak malé 10“ a 11,6“ notebooky, tak i velká monstra s úhlopříčkou kolem 18“. Nejvíce zástupců je ve třídě s průměrně velkou úhlopříčkou 15,6“.

Chcete-li notebook hlavně jako domácí počítač, určitě se vyplatí pořídit si co největší úhlopříčku, protože budete mít k dispozici pravděpodobně pouze monitor notebooku. Navíc jeho úlohou bude především nahradit stolní počítač, takže jej budete přenášet minimálně – modely o velikosti 15,6“ anebo rovnou 17,3“ jsou proto ideálními zástupci.

Naopak pro denní přenášení hledejte zástupce v kategorii spíše menších notebooků a ultrabooků s úhlopříčkou 13“ a 14“. Ve valné většině případů tyto stroje nabídnou také poměrně nízkou váhu a pevnou konstrukci, takže nemusíte mít z přenášení strach.

Malé notebooky jsou vhodné spíše pro zábavu anebo jako doplněk jiného většího notebooku či stolního počítače. Vzhledem k malým rozměrům zde nečekejte kdovíjaký komfort především při psaní.

Tip: Velikost notebooku je nejdůležitějším parametrem při výběru, vše ostatní již můžete ovlivnit i dodatečně.

 

Určení notebooku

Velikost notebooku částečně předurčuje i jeho budoucí použití – to je možné opět rozdělit do několika skupin. Nejčastěji do tří – levné notebooky pro domácí použití, manažerské notebooky a herní notebooky s vysokým výpočetním a grafickým výkonem. Od plánovaného použití a osazených komponent se samozřejmě odvíjí také cena počítače.

U levných notebooků pro domácí použití není vysoký výkon až tak potřebný, jelikož budou sloužit především pro surfování a práci s dokumenty. Při práci s větším počtem záložek v prohlížeči a současném přehrávání filmu ve vysokém rozlišení už se může notebook zadýchat.

Studentský počítač bude pravděpodobně obsahovat podobné komponenty a technologie, jako ten manažerský – dostatečný výkon při zachování velmi dobré mobility. Výhodou manažerských strojů je použití pevnějších plastů a obvykle také rámu z magneziové slitiny. Ta zajišťuje vysokou pevnost a odolnost.

Asi nejvýkonnější stroje jsou ty určené pro hraní počítačových her – nejnovější procesor, velká zásoba operační paměti, jeden velký nebo dva menší disky, samostatná grafická karta – to vše je ukryto v relativně velkém těle s váhou atakující hranici 3 až 4 kilogramů – zkrátka a dobře je zde výkon vykoupen větší hmotností a také krátkou výdrží baterie.

Jestliže chcete něco stylového a zároveň dostatečně výkonného, sáhněte po ultrabooku. Značnou výhodou je poměrně malá tloušťka a s ní spojená nízká hmotnost. Velikostně jsou ultrabooky nejčastěji mezi 12,5 a 14“, což je ideální velikost pro denní nošení.

Tip: Výkonné notebooky kupujte výhradně na hry, manažerské na práci a levné jako náhradu stolního počítače. Pamatujte, že vysoký výkon komponent obvykle zvyšuje hmotnost a snižuje výdrž baterie.

 

Procesor, paměť a disk

Tato trojice komponentů přímo ovlivňuje výkon notebooku. U procesoru se raději zaměřte na modely z vyšší řady (například Intel core i3, i5), které vás nebudou brzdit v práci. U nižších modelových řad je vhodné se orientovat podle benchmarků a jejich tabulek, mnohdy jsou totiž některé nejlevnější procesory méně anebo stejně výkonné jak pět let staré typy.

Na paměti byste šetřit neměli, minimem jsou 4 GB RAM, pro pohodlné používání multimédií 8 GB RAM, u pracovních strojů se neztratí ani 16 GB a více (v závislosti na programech a způsobu práce), naopak u herních mašin dnes nevyužijete více než 16 GB RAM.

Optickou mechaniku stále ještě u notebooků (vyjma ultrabooků) najdete, ovšem pokud ji nepotřebujete, neměla by být rozhodujícím parametrem – zvyšuje hmotnost a velikost počítače. Naopak v případě pevného disku se vyplatí hledat modely s SSD diskem, kterému nevadí otřesy (nemá mechanické součástky) a je podstatně rychlejší, než klasické disky. Někde na pomezí jsou hybridní SSHD disky, které kombinují klasický disk s  SSD diskem, nejsou tak rychlé, ale určitě poznáte zlepšení oproti klasickému disku (HDD).

Tip: Na co se zaměřit při koupi notebooku:

  • Prvním krokem při výběru by měla být volba velikosti – pro časté přenášení maximálně 14“ úhlopříčka, stolní stroj může být klidně větší
  • Levné notebooky mohou mít dobré parametry, pozor však na jejich konstrukci, obvykle není příliš pevná a trvanlivá při denním nošení
  • Ultrabooky a manažerské modely se odmění dlouhou trvanlivostí, pevností a dostatečným výkonem
  • Nepřeceňujte ale zároveň ani nepodceňujte výkon notebooku – minimem by měla být 4 GB paměť, ideálně SSHD nebo SSD disk a vícejádrový procesor

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 596 965 968
 
 
596 965 968
 

Tento web používá k poskytování služeb pouze technické soubory cookie. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU