Jak vybrat pc sestavu?

I když jsou notebooky stále levnější a skladnější než klasické stolní počítače, mají i desktopy své opodstatněné místo na trhu - jednak dostanete za cenu levného notebooku násobně výkonnější sestavu a jednak máte možnost ji v budoucnu dále rozšiřovat a vylepšovat, což je u notebooku prakticky nereálné.


Kancelář nebo hry

Primární otázkou při výběru počítačové sestavy je její využití - obvykle najdete rozdělení do tří skupin - kancelářské, multimediální a herní sestavy. Každá z nich je uzpůsobena pro odlišnou činnost.

U kancelářské sestavy není požadován vysoký výkon, ale především tichý a bezproblémový provoz, při němž nebude uživatele zdržovat například zdlouhavé načítání webových stránek nebo spouštění programů. Tyto počítače jsou vhodné pro práci s dokumenty, surfování na internetu, vyřizování emailů apod. Nepočítejte ale s tím, že byste si zahráli náročnější počítačové hry.

Multimediální sestavy jsou nejčastějším typem počítače v domácnostech, mají dostatečný výpočetní výkon, takže na nich spustíte počítačové hry (i když ne v plném rozlišení a s nejjemnějším obrazem). Mají také dostatek paměti a rychlý harddisk pro základní práci s fotografiemi a videem. Samozřejmostí je také dostatečný počet konektorů pro připojení různých periferií včetně například několika monitorů nebo monitoru, televizoru a projektoru.

Nejvýkonnější sestavy jsou samozřejmě herní, určené jsou primárně pro hraní nejnovějších počítačových her a také pro náročnou práci s grafikou, fotografiemi a videem. Počítat však musíte s větší spotřebou elektrické energie a vyšší mírou odpadního tepla při chlazení výkonných komponent.

TIP: Počítač vždy vybírejte podle jeho předpokládaného použití, je zbytečné platit za výkon, který aktuálně nevyužijete. Možnosti rozšíření jsou obvykle dostatečné a v budoucnu můžete pořídit vyšší výkon za nižší cenu.


Desktop, mini pc nebo all in one

Vedle typu počítačové sestavy po stránce výkonové, se dělí počítače do tří základních skupin také podle toho, jak jsou velké, respektive jak jsou sestavené. Klasikou je počítačová skříň, ke které připojíte klávesnici, myš a monitor. Skříň může být osazená různými komponenty a tudíž i velmi rozdílným výkonem.

Zajímavou alternativou do kanceláří a domácností jsou tzv. mini PC - jedná se o počítače, které mají výkon někde mezi kancelářským a multimediálním počítačem. Jejich výraznou výhodou jsou však minimální rozměry - bez problémů je můžete „pověsit“ na zadní stranu monitoru, takže nezabírají prakticky žádné místo. Některé nejnovější modely jsou dokonce konstruované s pasivním chlazením - neobsahují žádný ventilátor, takže jsou naprosto tiché.

Zajímavou alternativou jsou také počítače vše v jednom - all in one - u kterých jsou veškeré komponenty ukryté uvnitř monitoru. Velikost monitoru variuje v rozmezí 18 až 24 palců a při koupi takového zařízení dostanete také bezdrátový set klávesnice a myši. All in one počítač stačí připojit k internetu a do zásuvky a můžete pracovat. Velmi často mají také dotykový displej a jedná se o typického zástupce multimediálních počítačů. Daní za univerzální provedení je menší míra rozšiřitelnosti.

TIP: Počítačová sestava není jen o výkonu, ale také o designu, jestliže nechcete mít na stole nevzhlednou krabici, poohlédněte se po mini PC (ideální do kanceláří) nebo all in one sestavách, kde je vše integrováno přímo do monitoru.


Na co si dát pozor

Součástí každého počítače je několik základních komponent, bez nichž není úplný - zdroj, základní deska, procesor, paměti RAM, pevný disk, případně grafická karta a optická mechanika.

Kancelářský počítač, který nepotřebuje vysoký výpočetní výkon, by i přesto měl být osazen alespoň dvoujádrovým procesorem, minimálně 4 GB paměti a pevným diskem s větší kapacitou (500 nebo 1000 GB) na který je možné ukládat i data. Grafickou kartu u takového stroje neupotřebíte, zato DVD mechanika s možností vypalování přijde vhod.

U multimediálního počítače požadujte ideálně čtyřjádrový procesor a 8 GB paměti, pevný disk by měl být typu SSHD s rychlejší částí nebo rovnou SSD, který je násobně rychlejší než klasické rotační disky (HDD). Zapojení grafické karty je k diskuzi - využijete ji na hraní her a práci s videem, v opačném případě si vystačíte s integrovaným grafickým čipem, který je dostatečně výkonný. Mechaniku požadujte ideálně typu Blu-ray.

U herní sestavy běžte na maximum, tedy: čtyř nebo osmijádrový procesor, 16 GB paměti, výkonná grafická karta a ideálně dva disky - systémový disk typu SSD a klasický (HDD) disk s velkou kapacitou pro ukládání dat.

Tip: Na co se zaměřit při výběru počítačové sestavy:

  • Před samotným výběrem počítače si musíte rozmyslet, k jakým účelům bude sloužit a podle toho se zaměřit na jeho výkon a vybavení.
  • Vedle výkonového odstupňování jsou počítače děleny také podle způsobu sestavení a velikosti, klasickou nevzhlednou krabici můžete například v kanceláři nahradit tzv. mini PC.
  • Zajímavou alternativou mohou být počítače all in one, u nichž jsou veškeré komponenty umístěny v relativně velkém monitoru - elegantní řešení s minimem kabelů.
  • Ať už budete kupovat jakýkoliv počítač, držte se minimálně dvoujádrového procesoru, 4 GB paměti, alespoň 500 GB disku HDD (nebo 128 GB SSD) a dostatku výstupů na základní desce.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 596 965 968
 
 
596 965 968
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU