Jak vybrat projektor?

Nabídka projektorů je na současném trhu opravdu velká, cenově se už i ty lepší kousky velmi přibližují cenám televizorů, takže je pouze na preferencích uživatele, zda zvolí televizor nebo projektor.

V případě, že bude projektor určen primárně k promítání filmů nebo sportovních zápasů, pak bude ideální volbou. Naopak, má-li být určen k promítání televizního vysílání, jako zvukové a obrazové kulisy, raději sáhněte po televizoru, jeho životnost bude v takovém případě mnohem delší než životnost projektoru.


Domácí kino není kancelář

Při výběru projektoru je třeba zohlednit jeho použití, pro většinu z nás bude projektor používán především k promítání filmů, rozhodně se však nebude jednat o zařízení, které by sloužilo primárně prezentačním účelům.

Ne tento fakt je třeba při výběru dbát, jelikož každý z těchto dvou typů projektorů bude mít zcela odlišný projev jak barevný, tak intenzitou podsvícení. Projektory určené primárně do kancelářských prostor mají jiný poměr stran, a jejich intenzita podsvícení je vyšší z důvodu častého používání ve dne v kancelářích, kontrast je obvykle nízký.

Naopak projektory pro domácí kino mají vysoký kontrast pro lepší podání barev, o něco nižší svítivost a především také jiný - filmový - poměr stran 21 : 10 nebo 16 : 9. U většiny z nich najdete také možnost připevnění na strop vzhůru nohama, což je velmi častý způsob instalace.

Samostatnou kategorií jsou projektory s krátkou projekční vzdáleností, které se hodí do velmi malých místností a jsou někde na pomezí mezi domácími a kancelářskými projektory. Úzkou skupinu na trhu tvoří také 3D projektory, jejich využití je však diskutabilní vzhledem k nutnosti nosit speciální brýle pro plný obrazový zážitek.

TIP: Projektor vybírejte primárně podle jeho určení, ačkoliv nemusí být na první pohled viditelné rozdíly v parametrech, kancelářské projektory mají pro film nevhodné barevné podání a obvykle i méně možností naladění obrazu.


Zrcátko nebo displej

Stěžejním parametrem pro výběr projektoru by pro vás měla být zobrazovací technologie, kterou využívá - v zásadě jsou na trhu tři způsoby projekce - DLP, LCD a LED - vzájemně se liší nejen způsobem zobrazení, ale také v mnoha dalších parametrech. Navíc není možné říct, který typ je nejlepší, jelikož má každý své plusy a minusy.

DLP projektory využívají rotace zrcátka, které odráží světlo z jednoho nebo ze tří čipů, výhodou je rychlé překreslování obrazu a jeho velmi dobrá kvalita. Nevýhodou pak tzv. duhový efekt, kdy mohou někteří uživatelé vidět střídající se barvy spektra RGB - tento efekt je obvykle nižší u tříčipových DLP projektorů.

LCD technologie zobrazuje všechny barvy najednou a nedochází k žádnému střídání barevných složek. Nevýhodou může být nižší sytost barev a vyšší náročnost na údržbu, zvířený prach značně ovlivňuje kvalitu obrazu.

Technologie LED je nejnovější a nabídne nižší spotřebu a delší životnost, zatím se však nevyrovná obrazově DLP projektorům, což se ale může v brzké době změnit.

TIP: Pokud chcete hrát na projektoru hry, bude pro vás vhodnější rychlejší DLP model, jestliže jste ale někdy viděli na vlastní oči tzv. duhový efekt, zvažte pořízení LCD projektoru, který tímto neduhem netrpí.


Rozlišení a pozorovací vzdálenost

Nejčastějším rozlišením na trhu projektorů je tzv. HD ready (1280 × 720) nebo full HD (1920 × 1080), případě 4K rozlišení - tyto projektory jsou však zatím velmi málo dostupné a velmi drahé.

V závislosti na tom, jak kvalitní budete do projektoru posílat signál, zvolte jeho rozlišení - vzhledem k pořizovací ceně už dnes ani nemá příliš smysl pořizovat jiný než full HD projektor, nicméně i nižší rozlišení je stále velmi dobré a udělá v temné místnosti velkou parádu za malé peníze.

Velmi důležitým a často diskutovaným parametrem je velikost obrazu, který projektor zvládne zobrazit. Obvykle platí pravidlo větší = lepší, pozor však na to, že s rostoucí úhlopříčkou jednak klesá svítivost a obraz bledne, a jednak narůstá také pozorovací vzdálenost. V případě full HD obrazu o úhlopříčce 2 metry už je doporučená pozorovací vzdálenost cca 4 metry.

Zmíněná svítivost by měla být pokud možno co nejvyšší, ovšem opět vstupuje do hry množství zbytkového světla - čím tmavší místnost bude, tím menší svítivost budete potřebovat. Jednoduchá pomůcka říká, že při svítivosti do 2000 lumen budete potřebovat zcela zatemněnou místnost, kdežto nad 3000 lumen můžete promítat i při denním světle.

TIP: Vybírejte projektory s full HD rozlišením a hledejte co nejvyšší svítivost (2000 lumen a více), která umožní promítání i v ne zcela zatemněné místnosti.


Připojení a hluk

U projektoru pro domácí kino je velmi důležitá konektorová výbava, nezbytností je alespoň jeden, lépe však dva HDMI konektory. Klasikou nadále zůstává S-video a VGA vstup. Zaměřte se však také na přenos zvuku, protože zvuk reprodukovaný přímo projektorem je obvykle velmi plochý bez potřebné dynamiky, což značně ubírá na intenzitě filmového zážitku.

Zajímavým doplňkem může být přehrávání filmů ze síťového úložiště prostřednictvím LAN nebo Wi-Fi připojení, v takovém případě ale důkladně prověřte podporované formáty pro přehrávání. To stejné platí při přehrávání z USB disku.

Podstatným parametrem je hlučnost, jelikož projektory produkují poměrně dost odpadního tepla, je třeba důležité komponenty chladit, takže modely s nepříliš dobře provedeným chlazením budou nutně hlučné, jelikož chladící ventilátor pojede na plné obrátky.

V případě trvanlivosti lamp v projektorech už se nemusíte obávat krátké životnosti, lampy v moderních projektorech bez problémů zvládnou až 8000 hodin provozu.

Tip: Na co se zaměřit při výběru projektoru pro domácí kino:

  • Vybírejte mezi projektory pro domácí použití, mají lepší barevné podání a možnosti nastavení než ty kancelářské.
  • Technologie DLP, LCD a LED spolu neustále soupeří - pro DLP hovoří lepší obraz, pro LCD absence pro někoho nepřekonatelného duhového efektu.
  • Full HD rozlišení by mělo být standardem, hledejte ale pokud možno co nejvyšší svítivost.
  • Nepodceňujte možnosti připojení zdrojů obrazu - jestliže pověsíte projektor pod strop, nebudete chtít neustále přepojovat kabely. Stejně tak promyslete zapojení pro reprodukci zvuku, vestavěné reproduktory jsou spíše nouzové řešení.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 596 965 968
 
 
596 965 968
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU