Jak vybrat rychlovarnou konvici?

Rychlovarná konvice se stala pro mnoho domácností takovou samozřejmostí, jako například mikrovlnná trouba. Stejně tak samozřejmý je obvykle i její výběr, kdy se většina zákazníků orientuje podle ceny a objemu, maximálně přihlédne k designu konvice, který by měl ladit se zbytkem kuchyně.

Ovšem v okamžiku, kdy máte děti anebo jen chcete mít doma to nejlepší pro vaše potřeby, je třeba se zaměřit na několik základních parametrů a vlastností, aby konvice splnila vaše očekávání.


Na velikosti záleží

Ačkoliv vypadají rychlovarné konvice na první pohled velmi podobně co do velikosti, není jejich objem vždy stejný a v mnoha případech může hrát rozhodující roli. Nejběžnější objem rychlovarné konvice se pohybuje mezi 1,2 až 1,8 litry. Spodní hranice bude dostatečná, pokud bydlíte sami, dvojčlenná domácnost si také vystačí s menším objemem.

V případě vícečlenné domácnosti, anebo tehdy, kdy máte časté návštěvy, sáhněte raději po vyšším objemu kolem 2 až 2,5 litrů. Největší konvice zvládnou ohřát i tři litry vody, odpovídá tomu však jejich velikost a také hmotnost, která není u naplněné konvice zrovna malá.

Velmi praktickým doplňkem rychlovarných konvic je ukazatel naplnění vodou, který mívá různou podobu – buďto je část konvice průhledná, takže můžete zkontrolovat množství vody, anebo má konvice zabudovanou trubici s ukazatelem množství vody. Pozor na modely, které sice mají ukazatel, ale nejsou na něm značky informující o množství napuštěné vody. Pouhým okem se objem velmi špatně odhaduje.

Způsob napouštění vody je také poměrně důležitý, zvlášť máte-li klasický (nikoliv hluboký) dřez a nízko umístěnou vodovodní baterii, v takovém případě by se nemusela konvice pod baterii vejít. Nejčastěji mají rychlovarné konvice nahoru odklápěné víko, takže pro napuštění potřebují o něco více prostoru, než při ohřevu. Najdete však i několik modelů, které mají víko odnímatelné s jednoduchým bajonetovým zámkem, jejich využití je mnohem praktičtější.

TIP: Pro dvoučlennou domácnost vám bude stačit konvice o objemu do 1,5 litru, větší domácnosti by měly hledat mez konvicemi s objemem kolem 2,5 litrů. Vybírejte modely s ukazatelem množství vody.


Pohodlný a rychlý ohřev

Rychlost ohřevu vody je u varné konvice závislá na jejím příkonu, ten se obvykle pohybuje v rozmezí 1000 až 3000 W a samozřejmě platí, čím vyšší příkon – tím rychlejší ohřev, ale také vyšší spotřeba energie. Vhodné je zvolit konvici s příkonem alespoň 1500 W při objemu do 1,5 litru.

Větší objem konvice si zaslouží vyšší příkon, abyste na horkou vodu nemuseli čekat příliš dlouho. Na druhou stranu je však vhodné zhodnotit, zda budete opravdu vždy ohřívat plnou konvici vody. Optimální je totiž ohřát pouze tolik vody, kolik potřebujete, abyste zbytečně neplýtvali elektrickou energií.

Nejdůležitější součástí rychlovarné konvice je topná spirála, která ohřívá vodu. U starších a velmi levných modelů je spirála odkrytá a můžete ji vidět na dně konvice. Takovýmto modelům se raději vyhněte a vybírejte konvice s krytou topnou spirálou.

Odkrytá spirála sice ohřeje vodu o něco rychleji než krytá, ovšem u takové konvice musíte vždy napustit minimálně tolik vody, aby byla spirála pod vodou. Značnou výhodou kryté spirály je jednodušší čištění od vodního kamene, který se u odkryté spirály usazuje více a hůře se čistí.

TIP: Vyšší příkon konvice znamená rychlejší ohřev vody, pozor však také na to, že má konvice vyšší spotřebu elektřiny. Z hlediska pohodlnosti používání a především čištění jednoznačně vyhrává konvice s krytou topnou spirálou, právě takové modely vybírejte.


Bezpečně a přehledně

Vedle toho, že vás konvice informuje o činnosti bubláním vody a párou vycházející z nalévací hubičky, by měla mít také indikaci provozu a ukončení varu. Nejčastěji se tak děje pomocí barevné diody, která signalizuje provoz konvice. Ukončení činnosti pak obvykle hlásí akustický signál.

U jednodušších modelů se konvice zapíná nikoliv tlačítkem, ale přepínačem, který bývá umístěn ve spodní části konvice a mívá velmi citlivý chod – stačí o něj nechtěně zavadit a konvici vypnete. Vybírejte proto raději modely se samostatným tlačítkem pro start. Důležitým parametrem je také pojistka proti zapnutí bez napuštěné vody anebo ochrana proti přehřátí, bez této funkce konvici nekupujte.

Z hlediska materiálu se můžete setkat s plastovým nebo kovovým provedením. Zdravotně nezávadné jsou oba dva, nicméně u kovové konvice musíte počítat s větším přenosem tepla do okolí a kovové stěny bývají velmi horké. Plastová nádoba – navíc pokud má dvojité stěny – velmi dobře izoluje a povrch konvice je pouze mírně teplý.

TIP: Kupte si konvici, která má ideálně zvukovou i světelnou signalizaci provozu, plastové provedení nádoby sice nedosahuje estetických kvalit nerezu, ale je mnohem praktičtější protože se o stěny konvice nespálíte.


Na detailech záleží

Mezi nejčastější doplňkové funkce rychlovarných konvic patří regulace teploty pro ohřev vody – tuto možnost ocení především milovníci čajů, při jejichž přípravě se používá voda různé teploty. Praktická je také možnost udržování konstantní teploty vody v konvici.

U vyšších modelů najdete vyjímatelné sítko, přes které se voda nalévá. Jeho smyslem je zachycení případných nečistot, nejčastěji kousků vodního kamene apod. Sítko je potřeba jednou za čas vyčistit a ideálně i vyvařit v odvápňovacím roztoku.

Velmi praktická je otočná základna konvice, takže ji můžete směrovat dle libosti. U takových modelů obvykle najdete i možnost navíjení kabelu do základny, takže se vám nebude na lince klikatit nevzhledná černá šňůra.

Tip: Na co se zaměřit při výběru rychlovarné konvice:

  • Na prvním místě je vždy objem konvice, pro dvě osoby stačí 1,5 litru, větší domácnosti by se měly poohlédnout po modelech s objemem nad 2 litry.
  • Příkon konvice ovlivňuje rychlost ohřevu, vyšší příkon znamená rychlejší ohřev, ale také spotřebujete více elektřiny. Tu využívejte efektivně a ohřívejte pouze tolik vody, kolik potřebujete.
  • Zvuková a světelná signalizace provozu je velmi praktická, nezbytná je bezpečnostní pojistka proti ohřevu bez vody. Materiálově sáhněte raději po plastu, u kterého nehrozí, že se popálíte, jako je tomu u kovového provedení.
  • Příjemným doplňkem je možnost regulace teploty ohřevu vody, anebo navíjení volného kabelu do základny konvice.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 596 965 968
 
 
596 965 968
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU