Jak vybrat sekačku na trávu?

Sekání trávníku – pro někoho zábava, pro jiného nutné zlo. Ať tak či tak, vždy je třeba zvolit vhodnou sekačku podle toho, jaký typ trávníku sekáte, respektive jak by měl posekaný trávník vypadat.
 

Podle trávníku vybírejte typ sekačky

Sekačky na trávu je možné rozdělit přibližně do tří skupin – rotační, vřetenové, bubnové – které doplňuje ještě strunová ruční sekačka. Každý z těchto typů je vhodný pro jiný trávník – podle toho byste měli samozřejmě vybírat.

Rotační sekačky jsou nejrozšířenějším typem, se kterým se setkal prakticky každý. Vyrábí se v různých variantách (viz dále), avšak jednu věc mají společnou, tou je otáčející se ostří na spodní straně sekačky. Práce s rotační sekačkou je jednoduchá, je však třeba udržovat žací nůž ostrý, v opačném případě totiž nebude řez celistvý a konečky stébel trávy se budou třepit a nepěkně žloutnout.

Vřetenová sekačka platí za nejlepší typ sekačky zvláště pro zahradní anebo okrasné trávníky – trávu totiž neseká nožem, ale stříhá podobně jako nůžky. Stébla ve výsledku nejsou roztřepená a nežloutnou. Samotný trávník je pak hustější a zdravější.

Bubnová sekačka má zvláštní konstrukci, která se hodí na vysokou trávu na méně často udržovaných pozemcích. Nehodí se na údržbu zahradních trávníků, ovšem na zahradu přilehlou k chatě, kde se ocitnete jednou za čas, bude ideálním nástrojem.

Strunová sekačka je specifickým nástrojem, který by neměl primárně sloužit k sekání velké travnaté plochy, ale najde uplatnění v místech, do nichž se s klasickou sekačkou nedostanete – tedy různá zákoutí zahrad, členitý terén kolem plotu nebo zdí pozemku.

TIP: Výběr typu sekačky byste neměli podceňovat – pro „anglický“ trávník budete potřebovat vřetenový typ. Jestliže se staráte o rozlehlé louky, pak bude ideální bubnová sekačka. Klasický rotační typ je univerzální volbou.
 

Pohon a záběr

Také v případě sekaček na trávu můžete volit mezi elektrickým, anebo benzinovým pohonem. Určení je v tomto případě jasné, pokud máte elektřinu dostupnou v rámci malé zahrady, pak bude elektrický pohon výhodnější. Naopak u zahrad a trávníků o větší rozloze zřejmě využijete benzinový motor, kdy není sekačka závislá na zdroji elektřiny a má také vyšší výkon.

Vyšší výkon benzinových motorů oceníte při sekání větších ploch – jestliže se staráte o pozemky řádově kolem několika hektarů, určitě se vyplatí benzínová sekačka. Neméně důležitým údajem u sekačky je šíře záběru, ta se obecně doporučuje vybírat v závislosti na rozloze pozemku:

  • záběr 32 cm do 200 m2 plochy
  • záběr 40 cm do 350 m2 plochy
  • záběr 40-45 cm do 500 m2 plochy
  • záběr 45-53 cm do 1000 m2 plochy
  • záběr 53 cm a více nad 1000 m2 plochy

Životnost sekačky můžete prodloužit pravidelnými přestávkami – neměli byste zkrátka motor přetěžovat příliš dlouhým a náročným sekáním. Zde je možné se řídit při výběru výkonu motoru jednoduchým pravidlem – pokud máte šíři záběru 50 cm, měla by mít sekačka výkon minimálně 5 HP (koňská síla), analogicky u menší sekačky s 30cm záběrem postačí výkon 3 HP.

TIP: Výběr typu pohonu byste měli podřídit nejen dostupnosti elektrické energie, ale především rozloze pozemku, který budete sekat. Je-li větší jak 100 metrů čtverečních, vybírejte rovnou benzinový pohon.
 

Příslušenství a doplňkové funkce

Základním příslušenstvím sekačky jsou sběrné koše, díky nimž nemusíte vyhrabávat posekanou trávu, ale velmi snadno ji v koši odnesete na kompost. V ideálním případě je sběrný koš perforovaný, abyste měli kontrolu nad jeho naplněním.

Velmi praktickou funkcí je pojezd sekačky – páka, která po stlačení zajistí, že se sekačka sama rozjede dopředu nebo dozadu a nemusíte ji tlačit silou – tuto funkci ocení především ženy. Z podobné kategorie je i snadné startování – odpadá složitá manipulace s motorem při startu sekačky.

Jestliže máte pozemek, který je členitější, pak jistě oceníte i možnost nastavit si délku střihu, respektive výšku sečení – hledejte modely s centrálním nastavením výšky. Možnost sklopení madla a nastavení jeho délky/výšky zase přijde vhod tam, kde bude sekačku obsluhovat více osob.

Na co se zaměřit při výběru sekačky na trávu:

  • V závislosti na druhu obhospodařovaného trávníku vybírejte typ sekačky – rotační je nejuniverzálnější, na anglický trávník pořiďte vřetenovou, strunová je určena pouze pro špatně dostupná místa.
  • Jestliže velikost trávníku přesahuje 100 m2, volte benzinový model, myslete také na šířku záběru – větší šířka je vhodná pro velké plochy a měl by jí odpovídat také výkon motoru.
  • Sběrný koš je u sekačky samozřejmostí, doporučujeme však připlatit si za pojezd, který značně usnadní práci nejen ženám. Praktická je také možnost centrálního nastavení výšky sečení.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 800 200 999
 
 
800 200 999
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.