Jak vybrat šicí stroj?

Šicí stroj patřil dříve k tradičnímu vybavení domácnosti, dnes už si jej pořizují jen ti, kdo ho opravdu využijí. Ostatně od toho by se měl výběr stroje odvíjet.

V okamžiku, kdy bude stroj sloužit k občasnému zašití díry, zkrácení rukávů košile a nohavic kalhot a jednou za rok na něm ušijete obleček pro panenku, není třeba kupovat perfektně vybavený stroj. Stejnou práci odvede i šicí stroj pro běžné domácí použití.


Elektronicky nebo mechanicky

Všechny šicí stroje jsou již v dnešní době poháněné elektrickým motorem, nepředstavujte si proto pod pojmem mechanický stroj zařízení, které byste museli pohánět šlapáním nohy, jako tomu bylo u babiččiny staré „singrovky“.

Rozdíl je v ovládání, zatímco u mechanického stroje najdete obvykle dvě kolečka pro nastavení typu stehu a případně jeho šířky, elektronický šicí stroj má digitální programátor a displej. Pomocí klávesnice zvolíte konkrétní typ stehu včetně jeho šířky a můžete začít šít.

Elektronické šicí stroje sice nabídnou širší škálu nastavení, nicméně se ve většině případů jedná o možnosti, které při běžném domácím používání pravděpodobně nevyužijete a zbytečně za ně zaplatíte vyšší cenu. Naopak pro pokročilejší uživatele, kteří šijí častěji, má takový stroj určitě smysl. Navíc ne každému bude elektronické ovládání vyhovovat, na což je třeba také myslet.

TIP: Pro občasné domácí použití bude dostatečný mechanický šicí stroj, pro častější šití, a pro šití na hobby úrovni, už má smysl poohlédnout se po elektronicky řízeném stroji.


Co zvládne ušít

Při výběru konkrétního šicího stroje je třeba si promyslet, jaké materiály s ním budete zpracovávat. Většina strojů zvládne bez problémů šít i tlustší látky se skladem a problémem obvykle nejsou ani elastické materiály.

Chleba se však láme v okamžiku, kdy si mají stroje poradit například s riflovinou nebo s prošitím kůže. Kůži asi často prošívat nebudete, riflové kalhoty však najdete prakticky v každé domácnosti, takže by je měl stroj zvládnout prošít.

Stěžejní je samozřejmě množství stehů, které stroj umí, základem jsou běžné stehy - šití rovně, šití cik-cak (entl), přišívání knoflíků, šití dírky a nějaké další šicí stehy včetně pružných. Okrasné stehy nebo vyšívací stehy jsou doménou pokročilejších strojů. Stejně tak obšití knoflíkové dírky může být plně automatické nebo plně manuální - výběr je třeba přizpůsobit tomu, v jakých situacích se bude stroj používat.

Speciální funkcí je tzv. overlock - způsob šití velmi podobný jako u kupovaného oblečení. Tento program zajistí šití, stříhání a začištění látky zároveň - to však umí pouze šicí stroje overlocky. U běžných strojů najdete typ stehu overlock, který je velmi pevný, nevyhnete se však dalšímu ručnímu začištění.

TIP: Nabídka stehů je u většiny strojů pro domácí použití velmi podobná, zaměřte se proto na specifika, která osobně potřebujete, jako je například automatické obšití knoflíkových dírek. Stroje typu overlock využijí především ti, kdo si kompletně šijí oblečení a hledají efektivní výkon.


Důležité funkce

Vedle standardních funkcí šicího stroje je vhodné se zaměřit také na ty doplňkové. Samozřejmostí by měl být zpětný chod pro zapošití, už ne takovou samozřejmostí je u levnějších strojů dostatečné osvětlení pracovní plochy.

Mezi komfortní funkce patří automatické navlékání nitě a tzv. volné rameno - jednoduchým odpojením části stroje kolem šicí jehly můžete bez problémů šít i úzké části oblečení, jako jsou nohavice nebo rukávy.

Praktická je také možnost dokoupení většího stolku kolem šicí jehly, aby byla zajištěna snadná práce s rozměrnými materiály. Stejně tak oceníte průhledný kryt cívky s nití pro rychlou kontrolu jejího množství.

TIP: Automatické navlékání nití není příliš důležité, i ručně to zvládnete poměrně rychle, ovšem odpojitelné rameno už je nepostradatelná funkce pro šití užších kousků oblečení. Vždy volte podle toho, co budete potřebovat a využívat.


Příslušenství nad zlato

Každý šicí stroj má odlišné základní příslušenství, respektive jeho složení. Mnohdy totiž najdete v příslušenství celou řadu cívek a zkušebních nití, ale pouze jednu univerzální podávací patku.

A právě podávací patka je velmi důležitou součástí stroje, protože umožňuje nejen zpracování různých materiálů, ale speciální patky slouží například pro šití zipů nebo knoflíků. Při dokupování patek samostatně se tak může ceny vyšplhat o něco výše, stát se také může, že výrobce ani jiné než univerzální patky nenabízí - dobře si proto tuto možnost ověřte.

Tip: Na co se zaměřit při výběru šicího stroje:

  • První by měla být volba mezi mechanickým a elektronickým řízením stroje - mechanické bohatě postačí pro domácí použití, při častějším hobby šití již oceníte elektronické řízení.
  • Množství stehů není zcela důležité, zaměřte se na jejich rozmanitost a reálné použití v domácnosti, ne všechny stehy totiž v praxi využijete a je zbytečné za ně platit.
  • Overlock kupujte pouze tehdy, když plánujete šít celé kusy oblečení, pro krácení nohavic a občasné zašití díry je zbytečně předimenzovaný.
  • Důležité je zaměřit se na možnost odpojitelného ramene pro šití užších věcí (rukávy, nohavice) a také na rozsah příslušenství, raději sáhněte po stroji s více různými patkami, které ale nebývají zrovna levné.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 800 200 999
 
 
800 200 999
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.