Jak vybrat sluchátka?

Vybrat si ta nejlepší sluchátka není zcela jednoduchý úkol, ve skutečnosti totiž ideální nebo nejlepší sluchátka opravdu neexistují. Každý z nás má jiné preference nejen na způsob a komfort nošení sluchátek, ale také na kvalitu reprodukovaného zvuku.

A právě proto je třeba provést alespoň základní „diagnostiku“ toho, jaká sluchátka by právě pro vás byla nejvhodnější. Naštěstí je to poměrně jednoduché a rychlé, takže směle do toho.


Domů, na cesty nebo na sport

Ačkoliv nemusí být následující rozdělení sluchátek zcela odpovídající činnostem, při kterých je budete používat, je univerzálním dělením, kterého se drží prakticky všichni výrobci. Rozdíl mezi jednotlivými typy sluchátek je v jejich poloze vůči ušnímu boltci, respektive zvukovodu.

Circumaurální sluchátka jsou nejčastěji modely určené především pro domácí poslech hudby, filmů a najdou využití také při hraní počítačových her. Jejich poznávacím znakem je to, že náušníky, které ukrývají samotný reproduktor, jsou velké a obepínají tak celý ušní boltec. Výhodou takových sluchátek je obvykle plný zvuk, daní za velikost může být vyšší hmotnost.

Nejvíce zastoupenou skupinou jsou tzv. supraaurální sluchátka, jejich náušníky leží přímo na ušním boltci, ale neobepínají jej – tedy typická přenosná sluchátka, jak je znáte z dob prvního walkmanu. Výhodou této konstrukce je nižší hmotnost, snadná manipulace a skladnost – obvykle bývají i skládací.

Malá sluchátka určená do uší jsou tzv. intraaurální a najdete je na trhu ve dvojím provedení – špunty a pecky. Nejčastěji je znáte všichni jako doplněk mobilního telefonu, u nějž také bývají přibalena. U této varianty jasně vede skladnost a mnohdy jsou taková sluchátka odolná vůči potu a stříkající vodě. Sáhněte však raději po špuntech, mají lepší zvuk a lépe izolují, pecky mají obvykle už z povahy svojí konstrukce nevýrazný plochý zvuk a nedrží tak dobře v uchu.

TIP: Pro domácí poslech sáhněte ideálně po velkých circumaurálních sluchátkách (kolem ucha), na cestování a do kanceláře jsou vhodné supraaurální modely (na ucho) a na sport pak zase sluchátka intraaurální (do ucha).


Izolace a kabeláž

Dalším podstatným rozdílem mezi sluchátky je konstrukce jejich náušníků, ta může být uzavřená nebo otevřená, případně polouzavřená/polootevřená. Každá však má své výhody i nevýhody. Pro uzavřenou konstrukci je typická velmi dobrá izolace posluchače od okolí a naopak, jejich nevýhodu však bývá, zvláště u levnějších modelů, tzv. kelímkový efekt, který není žádoucí – zvuk se odráží v náušníku jako v kelímku.

Otevřená konstrukce méně izoluje posluchače od okolí a především je nutné počítat s tím, že i okolí slyší reprodukovanou hudbu. Zvuková kvalita však bývá značně lepší a v letních měsících otevřenou konstrukci oceníte kvůli lepšímu přístupu vzduchu k uším.

Velmi populární jsou v posledních letech sluchátka bezdrátová. Zvuková kvalita je již srovnatelná s drátovým provedením, avšak odpadá starost o zamotaný kabel. Starší bezdrátové modely mívaly problémy s přenosem signálu, to však v době pokročilého bluetooth spojení neplatí.

U bezdrátových sluchátek je třeba dávat pozor na jejich výdrž – čím menší sluchátka, tím kratší výdrž. Téměř všechny bezdrátové modely mají zabudovaný mikrofon, takže při propojení s mobilním telefonem máte automaticky k dispozici handsfree. Praktická je také možnost dvojího použití – s kabelem i bez kabelu – kterou některé modely nabízejí.

TIP: Uzavřené modely sluchátek perfektně izolují od okolí, naopak otevřené modely jsou vzdušnější a mívají čistší zvuk. U bezdrátové varianty nezapomeňte sledovat výdrž na jedno nabití.


Detaily a příslušenství

U sluchátek mnoho příslušenství obvykle nenajdete, i když samozřejmě záleží na jejich konstrukci a typu. U velkých domácích modelů přijde vhod nejen držák pro jejich odložení, ale také odpojitelný kabel, který můžete snadno vyměnit v případě poškození toho původního.

Prakticky všechna sluchátka jsou ukončena jackem 3,5 mm, zvláště u těch objemnějších pak najdete v balení redukci na větší 6,3 mm jack. V případě jacku je ideální zkosený v úhlu 45°, rovný může příliš vyčnívat ze zásuvky mobilu, u zalomeného zase bude velmi namáhán kabel za konektorem. U přenosných modelů přijde vhod transportní pytlík nebo pevné pouzdro.

Mikrofon je důležitou součástí nejen u bezdrátových modelů, kde je obvykle zabudován do jednoho z náušníků, ale především u herních sluchátek. V případě hraní určitě oceníte možnost nastavit si mikrofon tak, aby byl přímo před vašimi ústy a bylo vám dobře rozumět. U herních sluchátek také můžete najít samostatný regulátor hlasitosti přímo na kabelu.

Tip: Na co se zaměřit při výběru sluchátek:

  • Typově vybírejte sluchátka podle toho, kde je budete používat nejvíce – pro domácí poslech velké modely kolem uší, na cesty menší sluchátka na uši, na sport ideálně špunty do uší odolné proti potu.
  • U všech typů sluchátek se setkáte s otevřenou či uzavřenou konstrukcí – uzavřené modely velmi dobře izolují, ale mohou mít horší zvukový projev. Otevřená sluchátka mívají čistší vzduch a lepší cirkulaci vzduchu.
  • Drát nebo bezdrát? Záleží pouze na vás, jelikož cena je již velmi podobná. U bezdrátových variant však počítejte s nutností nabíjení cca po 6 až 12 hodinách provozu.
  • Zvláště u herních sluchátek si ohlídejte možnost pohodlného nastavení pozice mikrofonu.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 596 965 968
 
 
596 965 968
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU