Tablet se stal samozřejmou součástí většiny domácností. Podobně jako mobilní telefon jej obvykle využívá celá rodina a není výjimkou, že má každý člen domácnosti svůj vlastní. Výběr tabletu by však měl být uzpůsoben především jeho předpokládanému využití, které bude jiné u malého dítěte, středoškoláka a u vrcholového manažera.
Velikostní rozdíl mezi nejmenšími tablety a největšími mobilními telefony je v současné době minimální. Funkčně jsou totiž tyto dvě zařízení prakticky totožná a tak bývá rozdílem hlavně velikost, výkon a konektivita tabletu.
Standardně můžete na trhu najít dvě velikosti tabletů – 7“ a 10“, které jsou nejvíce zastoupené. Menší tablety jsou spíše výjimkou, naopak větší úhlopříčka už je spíše doménou tzv. konvertibilních notebooků.
Jestliže má tablet sloužit především pro práci, je lepší 10“ úhlopříčka, na displeji toho totiž uvidíte více a i v případě psaní emailů nebo kratších dokumentů bude okno pro editaci dostatečně velké při současném zobrazení klávesnice. Počítejte však s tím, že manipulace jednou rukou není moc pohodlná. U vyloženě pracovních nástrojů stojí za zvážení koupě tabletu s oddělitelnou klávesnicí, která významně urychlí psaní zpráv a textů obecně.
Menší sedmipalcové tablety jsou ideální pro každodenní použití jako zábavní centrum – podíváte se na film, zahrajete si hru, zkontrolujete sociální sítě a emaily, případně fotografujete a natáčíte videa. Zajímavou alternativou mohou být tablety s úhlopříčkou mezi 8 a 9 palci, které obvykle kombinují dostatečný výkon na hry a jemný displej pro zobrazení fotografií, videa a grafiky.
Tip: Na práci volte tablet spíše větší a ideálně s oddělitelnou klávesnicí, pro zábavu a především pak na hry je ideální sedmipalcové provedení.
Setkat se můžete s třemi základními operačními systémy – Android, iOS a Windows. Každý z nich má svá specifika a výhody i nevýhody. Nejrozšířenějším systémem je Android, který je prakticky stejný, jako u mobilních telefonů. Jeho výhodou je tudíž dostupnost velkého množství různorodých aplikací nejen pro zábavu, ale i pro práci. Občas však můžete narazit na nekompatibilitu s některými periferními zařízeními a jako čistě pracovní nástroj může mít tablet s Androidem jistá omezení.
Druhým nejrozšířenějším systémem je iOS, který najdete výhradně u zařízení společnosti Apple iPad. Jedná se o uzavřený ekosystém, na který můžete instalovat pouze výrobcem schválené aplikace, které jsou bezpečné a vždy odladěné pro konkrétní tablet. Také nabídka aplikací je velmi široká, ovšem pro shodnou funkčnost na těchto tabletech je třeba instalovat jiné aplikace než u modelů s Androidem. To může samozřejmě vést k problémům a zdržení, pokud iPad používáte jako pracovní nástroj a spolupracovníci mají tablet s jiným systémem.
Poslední skupina tabletů je nejméně početná a je zastoupena operačním systémem Windows. Ten je prakticky stejný, jako v případě notebooků a počítačů, takže se velmi rychle zorientujete. Značnou výhodou je pak možnost snadné synchronizace dokumentů a dat mezi tabletem a desktopem nebo notebookem.
Tip: Pro práci doporučujeme primárně tablet se systémem Windows, naopak pro zábavu je ideální Android tablet.
Hlavním komunikačním rozhraním tabletu je displej, proto vybírejte modely s dobrými pozorovacími úhly a barevným podáním – určitě se vyplatí připlatit si za modely s tzv. IPS displejem, který právě tyto nároky splňuje. U displeje si také zjistěte, jakým je kryt sklem, nejlepší volbou je sklo typu Gorilla Glass, které snese i hrubější zacházení a nehrozí mu poškození při menším nárazu.
Rozlišení displeje je dalším důležitým parametrem, který byste neměli podceňovat, příliš nízké rozlišení s sebou nese nehezký obraz s viditelnou strukturou jednotlivých bodů. Naopak příliš vysoké rozlišení klade zvýšené nároky na výkonnost zařízení. Pokud požadujete ostřejší obraz, chcete sledovat filmy a hrát hry, sáhněte po vyšším full HD rozlišení 1920×1080 bodů.
Výkonnostně jsou dnešní tablety poměrně srovnatelné – až na ty nejlevnější modely. Základem by měl být 4 nebo 8 jádrový procesor, který obstarává výpočetní výkon – ten oceníte při hraní her anebo úpravách videa.
Naopak svižný chod tabletu je v rukou operační paměti, u tohoto parametru vybírejte modely s 2 nebo 4 GB paměti. Pozor na pojmy – operační paměť je odlišná od velikosti úložiště, které začíná obvykle na 4 GB a je možné jej u některých modelů rozšířit vložením paměťové karty microSD.
Tip: Kvalitní displej a výkon jsou základem tabletu – vybírejte modely s IPS displejem s vysokým rozlišením, minimálně 2 GB paměti a 4 jádrovým procesorem.
Všechny tablety mají bezdrátové Wi-Fi rozhraní pro připojení k internetu, jestliže plánujete použití internetu i na cestách, musí mít tablet také GSM modul. A i ten se může lišit svým výkonem – základem je 3G modul pro připojení do jakékoliv mobilní sítě, výkonnější modul s označením LTE nabídne několikanásobně rychlejší připojení, které je dostupné především ve větších městech, ale pokrytí je stále větší.
Na cestách oceníte také GPS jednotku pro hledání polohy na mapě a samozřejmě i pro navigaci. U vyšších řad tabletů je osazen HDMI konektor, s jehož pomocí propojíte tablet s projektorem, televizorem nebo monitorem a můžete sledovat obraz na větší ploše. Praktická je tato možnost samozřejmě u filmů a také při promítání prezentací.
USB konektor mají tablety obvykle ve variantě miniUSB a slouží především k nabíjení, na trhu jsou však i modely s klasickým USB konektorem, do kterého můžete připojit myš, klávesnici anebo flash disk.
Jestliže plánujete používání flash disku, nemusíte nutně kupovat tablet s klasickým USB konektorem, hledejte však v popisu funkci OTG, která umožňuje připojit flash disk i do nabíjecího microUSB konektoru.
Tip: Na co se zaměřit při koupi tabletu:
800 200 999
©2005-2021 Obchody24.cz
Online nákupy, a.s.
Spartakovců 6014/3
708 00 Ostrava-Poruba
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.