Jak vybrat vhodnou sušičku prádla?

Sušička prádla je jedním z velmi efektivních zařízení především pro vícečlennou domácnost. Mimo to, že suší prádlo, Vám totiž sušička významně šetří čas, který byste museli trávit věšením a žehlením prádla.

Podobně, jako u jiných výrobků, i v případě sušiček prádla je nabídka na trhu velmi široká a orientace může být obtížná. Základním parametrem pro výběr by mělo být umístění sušičky prádla, respektive velikost prostoru, který můžete tomuto spotřebiči vyčlenit. Podobně jako pračky, jsou sušičky vyráběny v různých rozměrech - šířku si tedy můžete zvolit podle potřeby.

Samostatně stojící sušička prádla je nejčastějším typem, se kterým se setkáte, výhodou je možnost umístění prakticky kdekoliv. Obvykle se sušička prádla umisťuje vedle pračky, ovšem je možno ji také umístit přímo na pračku. V takovém případě se ale raději ujistěte, že pračka stojí opravdu rovně a při odstřeďování tzv. „necestuje“ v prostoru.

Valná většina sušiček prádla má přední plnění kruhovými dvířky. Zajímavou alternativou pro menší prostory může být sušička prádla s horním plněním, kdy není třeba myslet na prostor před sušičkou, do kterého se budou otevírat dvířka.

V případě, že si nejste jistí, zda stoprocentně využijete možnosti sušičky, je možné vybírat také z široké nabídky praček se sušičkou. Nebudete potřebovat žádné další místo pro samotnou sušičku a při vhodně dimenzovaném objemu bubnu nebudete muset do celého procesu praní + sušení nijak zasahovat.

Tip: Vhodné umístění sušičky je jedním z parametrů pro výběr konkrétního modelu, ty se liší způsobem plnění a také možným umístěním.

 

Sušení prádla a odpadní vlhkost

Sušičky prádla se dělí na dva základní typy, které se liší způsobem sušení prádla - ventilační, které se však již téměř nevyrábí a kondenzační, které mohou mít vícero funkčních variant. Tyto dva základní typy sušiček mají různé specifické požadavky na prostor a způsob odvodu odpadní vlhkosti, která při sušení vzniká.

Ventilační sušičky nasávají okolní vzduch, který na sebe váže vlhkost prádla a je vyfukován opět do prostoru. Tento typ je tedy vhodný do místností uzpůsobených pro vyšší vlhkost, jako jsou prádelny, anebo do míst, kde je počítáno právě s odvodem vlhkosti vznikající při sušení prádla pryč z místnosti.

Kondenzační sušička prádla oproti tomu zachytává vlhkost v odpadní nádobě, ze které je následně vyvedena do odpadu, podobně jako voda z pračky. U některých sušiček můžete narazit také na samostatnou zásuvku, kde kondenzuje vlhkost a je třeba ji po sušení vylít.

U kondenzačních sušiček jsou k dispozici modely s tepelným čerpadlem anebo s parní funkcí. Tepelné čerpadlo zajišťuje v sušičce ochlazení vzduchu společně s kondenzací vlhkosti. Zbytkové teplo je pak vraceno zpět do uzavřeného okruhu, kde slouží opět k sušení. Díky tomu mají sušičky mnohem úspornější provoz než obyčejné kondenzační sušičky, a to až o 60 %.

V případě kondenzačních sušiček s parní funkcí je prádlo sušeno přímo horkou párou, která při průchodu látkou odstraní záhyby způsobené pomačkáním při praní. Výsledkem je svěží a nadýchané prádlo, jako po žehlení napařovací žehličkou.

Tip: Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem Vám významně ušetří náklady na energii, ventilační sušička je ještě úspornější, ale hodí se jen do místností s velmi dobrým odvětráváním.

 

Kapacitu přizpůsobte pračce

Jestliže jste si ujasnili, jakou technologii sušení upřednostníte a kam sušičku umístíte, přichází ke slovu třetí nejdůležitější parametr, kterým je kapacita sušičky. Aby bylo sušení prádla efektivní, je třeba dodržovat maximální množství prádla a sušičku nepřeplňovat.

Při výběru kapacity prádla se řiďte svými zvyklostmi při praní, jestliže perete častěji spíše v menších dávkách, může být kapacita sušičky přibližně o třetinu menší než je kapacity pračky. Když jste naopak zvyklí prát větší množství prádla, vybírejte sušičku se stejným nebo větším objemem prádla než má pračka.

U kombinace pračky se sušičkou počítejte s nutností odebrání části vypraného prádla před sušením, pokud je pračka maximálně naplněná. V opačném případě totiž bude sušení méně efektivní a prodlouží se nejen jeho doba, ale zvýší se i spotřeba energie.

Tip: Objem prádla by měl být u sušičky přizpůsoben objemu prádla u pračky, stejnou nebo větší kapacitou rozhodně nic nezkazíte.

 

Nízká spotřeba významně šetří náklady

Posledním důležitým parametrem u sušičky prádla je spotřeba elektrické energie. Současné modely sice již nejsou žrouty energie, jako tomu bylo dříve, nicméně se určitě vyplatí věnovat pozornost i spotřebě energie, která se promítá do celkových nákladů na domácnost.

Díky standardizovanému způsobu značení spotřeby a účinnosti spotřebičů energetickými štítky je výběr vhodné sušičky prádla velmi snadný. Výrobci však díky nový technologiím dosahují tak vysoké efektivity, že většina sušiček pracuje už s energetickou účinností A nebo A+.

Pro lepší orientaci je proto zavedeno značení A++ nebo A+++ případně se můžete setkat se značením A -20 až -60% (to odpovídá kategorii A++++). U takových modelů je spotřeba energií výrazně nižší a v součtu ročních nákladů můžete ušetřit i 5000 Kč. Nejlevnější modely mohou mít i horší účinnost třídy B nebo C, těm se raději vyhněte.

Tip: Máte-li velkou domácnost a spoustu prádla, vybírejte sušičky s nejvyšší účinností, výrazně při provozu ušetříte.

 

Ergonomie a komfort jako bonus

Hlavním úkolem sušičky je usušit prádlo, i tuto činnost si však můžete u některých modelů přizpůsobit. Samozřejmostí je dnes již akustická signalizace ukončení sušení, u vybraných modelů pak najdete možnost nastavit si akustický signál v konkrétní dobu před ukončením sušení.

Příjemným bonusem je osvětlení bubnu, takže můžete kontrolovat stav prádla. Nezbytnou funkcí je odložený start, který má také valná většina přístrojů. Podobně jako u praček mívají vyšší modely sušiček množstevní automatiku a senzor vlhkosti prádla, obojí přispívá k ideálnímu nastavení teploty a doby sušení.

Jestliže používáte prádlo z různých materiálů, určitě oceníte možnost přizpůsobení sušení podle typu materiálu - jinou teplotu a dobu sušení vyžaduje len a jinou zase bavlna. Stejně tak je praktickým pomocníkem možnost nastavit si, zda chcete mít prádlo suché na žehlení anebo rovnou na úklid do prádelníku.

Tip: Doplňkové funkce nejsou u sušiček stěžejním ukazatelem, věnujte jim však pozornost - při rozhodování mezi několika modely mohou být oním detailem, který rozhodne.


Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 596 965 968
 
 
596 965 968
 

Tento web používá k poskytování služeb pouze technické soubory cookie. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU