Jak vybrat videokameru?

Ačkoliv většina digitálních fotoaparátů nabízí možnost videozáznamu, samostatná videokamera poskytne mnohem komfortnější ovládání. Nemluvě o možnosti jednoduché editace videa přímo v kameře, případně využívání jednoduchých přechodových efektů.

Samotné videokamery jsou pak dostupné v různém provedení, které je nepřímo předurčuje k používání v určitých podmínkách. Pojďte s námi zjistit, jaký model je pro vás vhodný.
 

Kde se bude natáčet

Nabídka videokamer je poměrně obsáhlá a mnoho výrobců má v portfoliu jak velmi jednoduché modely, tak i poloprofesionální modely pro natáčení filmů. Nejširší nabídka je však mezi klasickými kamerami, které jsou určeny především pro záznam rodinných událostí, dovolených či zahraničních cest – zkrátka v situacích, kdy si chcete přivézt nejen fotografie, ale i pohyblivé obrázky.

Klasické kamery mají většinou i velmi podobný podlouhlý tvar – na jedné delší straně je obvykle výklopný displej, na druhé pak poutko pro nasazení na ruku. Ovládací prvky najdete pod displejem, který také může být dotykový. Ergonomie je bezproblémová a stejně tak i ovládání bývá poměrně snadné.

Jestliže patříte mezi sportovce tělem i duší a adrenalinové zážitky jsou pro vás vším, pak není od věci poohlédnout se po některém z outdoorových modelů videokamer. Obvykle jsou to malé krabičky bez displeje, zato však se zvýšenou odolností a širokým příslušenstvím. To umožňuje upevnit kameru na libovolné místo (přilba, rameno, karoserie automobilu) a většinou se můžete s kamerou zavřenou v odolném pouzdru bez problémů potápět. Smířit se však musíte s tím, že záznam uvidíte, až bude natočený nebo si jej prohlédnete na displeji telefonu – což není až taková oběť za miniaturní rozměry.

Specifickou skupinu tvoří tzv. palubní kamery, které jsou určeny k instalaci do automobilu a snímají situaci na silnici před vozidlem. Zvláště řidiči z povolání a obchodní zástupci ocení přítomnost kamery v nepřehledných dopravních situacích či v případě nehody.

TIP: Kameru vybírejte podle toho, kde hodláte natáčet – sportovně aktivní jedinci by měli zvolit malou outdoorovou kameru, pro všechny ostatní situace bude dostačující model ze skupiny klasických rodinných kamer.
 

Kam se budou ukládat filmy?

Hned po výběru typu kamery je třeba se rozmyslet, jaké budete používat záznamové médium. U outdoorových kamer je to prakticky vždy paměťová karta – a to ve formátu SD nebo microSD.

V případě klasických kamer se k paměťové kartě přidává ještě možnost záznamu na klasický harddisk (může být vyměnitelný), na zapisovatelný DVD disk, případně na pásky standardu mini DV.

Každý z typů záznamů má své výhody i nevýhody, asi nejpraktičtější je záznam na paměťové karty, které jsou již relativně levné a nejsou náchylné k poškození například při otřesech apod. Zajímavou alternativou může být kamera s vyměnitelným harddiskem – pokud byste klasický plotnový disk vyměnili za SSD disk, pak by měla kamera podobné vlastnosti jako modely na paměťovou kartu, avšak s větší kapacitou pro záznam.

TIP: Nejlevnější kamery s ukládáním na miniDV nabídnou nekomprimovaný záznam ale obtížnější archivaci, podobně jsou na tom DVD kamery. Jednoznačně nejuniverzálnější řešení nabízí záznam na paměťovou kartu.
 

Minimálně full HD

V otázce rozlišení je nabídka kamer prakticky shodná – všechny (mimo těch úplně nejlevnějších) nabídnou full HD rozlišení (1920×1080 bodů), které je dostatečné pro jakékoliv běžné použití.

Objevují se i první vlaštovky se 4K rozlišením, a to i za rozumnou cenu. Před jejich pořízením se však zamyslete, zda takové rozlišení skutečně využijete – jednak je třeba počítat s tím, že zpracování záznamu bude řádově náročnější na výkon počítače, než u FHD kamer a jednak je zde otázka reprodukce obrazu – pokud nemáte monitor či televizor se 4K rozlišením, pak si obraz plný detailů stejně nevychutnáte.

U parametrů snímání je dobré se zajímat také o snímkovací frekvenci – standardem je 24, 25, 30 a 50 sn./s. Vyšší frekvence snímání vám umožní zpomalit záběr bez ztráty kvality obrazu – při frekvenci nad 100 sn./s už se jedná o vysokorychlostní snímání.

V otázce obrazového snímače hledejte modely s CMOS snímači, které lépe zvládají šum. Ideální kamera pak bude mít tyto snímače tři, každý uzpůsobený pro záznam odlišné barvy základního spektra – červená, modrá, zelená.

TIP: Full HD rozlišení je dostatečné pro většinu uživatelů, v případě 4K pamatujte na to, že si záznam užijete opět jen na 4K monitoru či televizoru. Širší nabídka snímkovacích frekvencí nabídne větší kreativní možnosti.
 

Praktické doplňující funkce

Nejčastěji najdete u kamer stabilizaci obrazu, která však může být dvojího provedení – elektronická a optická. První jmenovanou najdete u všech kamer a její účinek není příliš velký. Mechanická optická stabilizace s plovoucí čočkou v objektivu je však mnohonásobně účinnější a není problém koupit kameru, která stabilizuje v pěti směrech – záznam chůze po schodech je z takové kamery stabilní, jako při použití stativu.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je displej samozřejmostí, ne u všech kamer ho najdete v dostatečné velikosti a rozlišení – jednoduché pravidlo říká čím vyšší je rozlišení displeje, tím lépe na něm obraz uvidíte.

Jestliže plánujete natáčet různé projevy či záznamy proslovů, pak se neobejdete bez externího mikrofonu – v takovém případě je třeba hledat kameru se vstupem pro externí mikrofon a ideálně s výstupem na sluchátka.

Tip: Na co se zaměřit při výběru videokamery:

  • Nejprve se rozmyslete, kde budete kameru používat a podle toho vybírejte typ – rodinná, outdoorová nebo palubní do auta.
  • Dalším krokem je volba záznamu – jednoznačně nejuniverzálnějším řešením je záznam na paměťovou kartu typu SD, tu koupíte všude.
  • Tři snímače typu CMOS zvládající záznam ve full HD rozlišení při frekvenci 25–120 snímků za sekundu – to jsou ideální parametry.
  • Jestliže plánujete i postprodukci a budete pracovat se synchrony, neobejdete se bez kamery se vstupem na externí mikrofon a výstupem na sluchátka pro monitoring.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 596 965 968
 
 
596 965 968
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU