Jak vybrat vinotéku?

O vínu se říká, že je nápojem králů, proto bychom se k němu měli chovat s respektem, aby nám po otevření lahve, předalo to nejlepší, co v sobě má. Jestliže si otevřete lahev vína dvakrát do roka, pak asi nebudete potřebovat speciální vinotéku pro jeho uchovávání.

Pokud je ale víno vaším oblíbeným nápojem, bez kterého si nedokážete představit příjemně strávený večer, pak bude vinotéka ideálním spotřebičem do vaší domácnosti. Podívali jsme se proto podrobněji na jejich nabídku.


Solitér nebo nenápadná vestavba

Podobně jako u většiny spotřebičů řazených do bílé elektroniky, také vinotéku můžete najít ve dvou základních provedeních – vestavnou a samostatně stojící. U vestavných modelů je vhodné s nimi počítat již při projektování kuchyňské linky nebo při přestavbě kuchyně. Podobně, jako u chladničky nebo mrazničky, má i vinotéka své standardizované rozměry a je třeba počítat s okolním prostorem pro odvod odpadního tepla.

Výhodou vestavných modelů je široká variabilita provedení, k dispozici jsou vinotéky víceméně klasické velikosti, ovšem najdete i modely v úzkém provedení, které pojmou pouze několik lahví vína. Zajímavou alternativou jsou vinotéky situované na šířku, vhodné k vestavbě do vyšších poloh kuchyňské linky. U takové vestavby je však třeba počítat jednak s hmotností samotné vinotéky a také s hmotností uchovávaných lahví vína.

Volně stojící modely vinoték jsou vhodné prakticky kamkoliv, designová řešení jsou natolik široká, že ji bez problémů umístíte na reprezentativní místo v domě, anebo ji můžete ukrýt v technické místnosti či sklepě. Jestliže hledáte vinotéku pro větší množství lahví, pak se poohlédněte spíše po volně stojících modelech.

Ať už bude vinotéka vestavná nebo volně stojící, je třeba vybírat modely určené pro konkrétní místo v domě či bytě. Stejně jako u mrazniček, i vinotéky jsou řazeny do několika klimatických tříd, ty určují okolní teplotu místa, kde bude vinotéka stát:

  • SN od +10 do +32 °C
  • N od +16 do +32 °C
  • ST od +18 do +38 °C
  • T od +18 do +43 °C

Některé vinotéky jsou zařazeny do více klimatických tříd najednou a je tak možné jejich využití při větším rozsahu teplot okolního prostředí.

TIP: V případě přestavby nebo plánování kuchyně zvolte vestavný model vinotéky, volně stojící modely mají větší kapacitu a různorodý design. Nezapomeňte na kontrolu klimatické třídy, aby mohla vinotéka spolehlivě pracovat


Na kapacitě záleží

Jakmile jste se rozhodli pro vestavnou nebo volně stojící vinotéku, přichází ke slovu její objem – ten variuje od několika málo lahví až po stovky lahví u velkých modelů například pro hotely. Kapacita se obvykle uvádí v počtu lahví, kterými je možné vinotéku naplnit, méně často se již setkáte s objemem v litrech, jako je tomu u většiny chladících zařízení.

Objem vinotéky by měl vycházet z vašich zvyklostí, jestliže si pochutnáte na vínu doma ve dvojici u večeře, pak vám bude zřejmě dostačovat vinotéka s kapacitou kolem 10 lahví. Jestliže ale často hostíte přátele s různými chutěmi, pak už se vyplatí poohlédnout se po vinotéce s vyšší kapacitou a více chladícími zónami. Zajímavou alternativou může být také vinotéka, která má prostor i pro otevřená vína a vína v karafách, která nemohou ležet, ale jsou skladována vertikálně.

Chladící zóny jsou velmi důležité v okamžiku, kdy uchováváte více různých vín – od bílého přes červené až k šumivým – která potřebují odlišné skladovací teploty. Pro každou zónu si tak můžete nastavit různou teplotu podle skladovaného vína – obvykle je nejvyšší teplota v horních policích a směrem dolů pak klesá. Vícezónová technologie je častější u objemnějších vinoték, malé vinotéky jsou obvykle jednozónové.

Zvláštní kategorií jsou tzv. dozrávací či klimatizované vinotéky, které slouží k dlouhodobému skladování a dozrávání vína, obvykle jsou určeny pro jeden druh vína a tudíž bývají jednozónové s možností nastavení jedné teploty.

TIP: Menší vinotéka je určena pro malou domácnost a občasnou konzumaci vína, při častém hoštění větší skupiny přátel sáhněte po větší vinotéce, která má i vícezónové chlazení podle typu vína.


Důležité detaily

Každý výrobce vinotéky nabídne různé doplňkové funkce, které mohou mít pozitivní vliv na skladování vína, na druhou stranu se může jednat také o funkce naprosto zbytečné. Důležité je uvědomit si, co má vliv na správné skladování lahví s vínem.

Nejčastěji je to vzdušná vlhkost uvnitř vinotéky – u některých modelů proto najdete zásobník na vodu, která napomáhá tvorbě vhodného klimatu. Udržování ideální vlhkosti podporují dřevěné police uvnitř vinotéky. Klasika v podobě kovových roštů je sice levnější, ovšem dřevěné police absorbují část vlhkosti a předávají ji vnitřnímu klimatu, takže jsou ve výsledku vhodnější.

Podstatným detailem je také ochrana proti UV záření, které nemá z dlouhodobého hlediska příznivý vliv na kvalitu vína. Lepší vinotéky mají ochranné vrstvy naneseny přímo na skleněných částech – ty mohou být průhledné i neprůhledné.

Jestliže budete mít vinotéku jako součást obytné místnosti, pak může být limitujícím faktorem hluk vydávaný kompresorem a chladicí kapalinou. V takovém případě sáhněte po modelu, který využívá termoelektrické chlazení – odpadají vibrace a hluk kompresoru, avšak zvyšuje se spotřeba elektrické energie více jak o třetinu oproti klasickému kompresorovému chlazení.

Tip: Na co se zaměřit při výběru vinotéky:

  • Na prvním místě by měla být volba mezi vestavnou a samostatně stojící vinotékou – každá má své specifické přednosti.
  • Podle toho, kde bude vinotéka umístěna, vybírejte také správnou klimatickou třídu – jiná bude potřeba ve sklepě a jiná v obývacím pokoji.
  • Objem vinotéky je čistě na vašem uvážení, pokud však rádi pijete různá vína, raději sáhněte po větším modelu, který již nabídne vícezónové chlazení podle typu uloženého vína.
  • Praktickým detailem jsou dřevěné police, které pomáhají udržet optimální vlhkost uvnitř vinotéky. Důležitý je také UV filtr na skleněných dveřích, který zabraňuje vnikání UV záření – to má negativní vliv na kvalitu skladovaného vína.

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

 


Kam dál?

www.obchody24.cz, infolinka 596 965 968
 
 
596 965 968
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nákup na splátky Hello bank!Nákup na splátky HomeCreditVisaVisa ElectronMasterCardMaestroPayU